912 De luistertoestellen (type Tl. en T2. M. 1925) komen vooral 's nachts te pas en werken dan samen met de zin., aan welke zij de gegevens verschaffen voor snelle doelopsporing en welke daardoor langer verborgen kunnen blijven. Zij worden voorts (ook overdag, vooral bij slecht zicht) gebruikt bij den luchtwachtdienst en verstrekken aan de ld. art. de gegevens voor het leggen van een eventueel vuurscherm De max. reikwijdte der luister toestellen bedraagt 10.000 yd, nauwkeurige richting wordt echter gegaran deerd bij afstanden tot 2.000 a 8.000 yd. Bij de organisatie der luchtverdediging van objecten geldt als beginsel, dat de vy. v.z.v. de middelen zulks toelaten zoover mogelijk van het object met vu. wordt opgevangen. De org. moet vooral rekening houden met 's vijands luchttactiek en daarom soepel zijn. Onderscheiden wordt een bommenafwerplijn rond het object, d.i. de denkbeeldige lijn op het „plafond", van waar uit een afgeworpen bom juist de grens van het object bereikt. Het spreekt van zelf, dat een op lagere hoogte loodrecht beneden voormelde lijn af geworpen bom buiten het object komt. De afstand van de bommenwerplijn tot den buitenrand van het object wordt als volgt berekend: Voor de verticaal ontbondene van den afgelegden weg van de bom geldt s Vz gt2, waaruit t als eenige onbekende is vast te stellen, t X de snelheid van het vliegtuig geeft den horizontaal afgelegden weg van de bom en is tevens de gezochte afstand. Voor een plafondhoogte van 15.000' en een vliegsnelheid van 120 mijl blijkt de afstand 1800 yd te zijn. In beginsel wordt dus getracht het bereiken van deze lijn te beletten. Ten einde dit te bereiken wordt in Am. een snelvuur van 1 minuut door de ld. art. noodzakelijk geacht, binnen welken tijd een vl. met 120 mijl snelheid 3.600 yd aflegt. De zone breed 3.600 yd buiten tegen de bommenafwerplijn wordt daarom de kritieke zone genoemd. In den regel zal men er naar streven niet slechts te volstaan met een bestrijken van de kritieke zone, doch aan een zoodanige opstelling de voor keur geven, waarbij bovendien de vin. zoo vroeg mogelijk onder vu. genomen kunnen worden. Elk deel der kritieke zone moet door ten minste één bt. onder vu. genomen kunnen worden, terwijl elke bt. bij voorkeur nog door een andere moet kunnen worden gesteund. Indien meer btn. beschikbaar zijn dan voor de kritieke zone noodzakelijk zijn, wordt verruiming der zone tot IV2 minuut vliegbreedte en opstelling in de diepte aanbevolen. Indien een of meer bepaalde aanvalsrichtingen meer waarschijnlijk zijn, zal de veelal symmetrische opstelling worden losgelaten en in de waarschijnlijke aanvalsrichtingen de breedte der kritieke zone van 1 minuut vliegen worden opgevoerd, eventueel ten koste van de breedte in de minder waarschijnlijke aanvalsrichtingen (hindernissen), zie schets II. Voor kleine objecten wordt een afd. a 3 btn. voldoende geacht, waarbij de btn. in den hoekpunten van een gelijkzijdigen driehoek met zijden van 6.000 yd worden opgesteld indien geen bepaalde aanvalsrichting op den voorgrond treedt. Voor grootere objecten zijn al spoedig 2 of meer afdn. noodig de btn. komen dan in een kring (bij zeer groote objecten eventueel in meerdere kringen) te staan, waarbij eveneens in beginsel een bt. weer door een andere moet kunnen wor den gesteund. Bij waarschijnlijke aanvalsrichtingen wordt de kritieke zone weer in die richting verbreed. Bij het ontwerpen van de luchtverdediging op de kaart teekent men om het object op 1.800 en 5.400 yd afstand de binnen- en buitengrens der kritieke zone en legt vervolgens de voornoemde cirkelvormige op schaal uitgeknipte werkingssfeerschijven 2) op de kaart en rangschikt ze zoodanig dat de kritieke zone geheel wordt bedekt. Daarna wijzigt men zoo noodig de opstelling i.v.m. eventueele waarschijnlijke aan valsrichtingen of schuift, indien meer btn. beschikbaar zijn, deze in die richtingen vooruit. De opstelling der zin. moet zoodanig zijn dat zij de ld. art. minstens gedurende den geheelen duur van het vu. in de kritieke zone kunnen steunende belichting moet dus beginnen tijdig voor het eerste vu. moet worden afgegeven. De zin. worden daartoe opgesteld in een gebogen Straal bij 7.62 cm ld. geschut 6000 yd., bij 10.5 cm ld. geschut 7.500 yd. W.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 86