916 Vrijwel gelijktijdig verschenen het Nederlandsche „V. I. S. II (Pionieren) en het Nederlandsch-Indische „V. P." (1934). Bij een vergelijking dezer beide algemeene pioniervoorschriften valt op, dat m het Ned. voorschrift gereedschappen uitvoerig worden behandeld iets wat bij ons toch evenmin kan worden gemist. Hetzelfde geldt voor ijzerdraad- verbindingen. Opvallend is bij het V. P. de op blz. 126 toegepaste, naar dz. meening over dreven veiligheidscoëfficiënt 8 bij staaldraadkabels. Past men in de bouw kunde (vergelijk Technische Vraagbaak de Meyier) zelfs een coëfficiënt 6 toe, bij het Bat. Pioniers pleegde men tot nu toe een coëfficiënt 4 aan te houden. Dit komt ook meer overeen met V. I. S. II, waar pt. 86 voor een 1 kabel (doorsnede ruim 5 cm2) 5 X 2 10 ton toelaatbare spanning aangeeft (dus ongeveer een veiligheidscoëfficiënt 3), tegen slechts 3.4 ton in ons nieuwe V. P. lerecht woidt i.v.m. de taak onzer infanterie in de B. G. aan doorwaadbare plaatsen, vlotten, bruggen en bivakbouw in het V. P. ruime plaats ingeruimd. Gaarne hadden wij daaraan toegevoegd gezien technische aanwijzingen bij het overzetten en aanwijzingen omtrent een technische brugwacht. De opname van duidelijke schetsen in den tekstzooals in het Ned. voorschrift, komt ons handzamer voor dan de vele achterin verzamelde, uitslaande platen van het V. P. Overigens spreken wij hierbij de hoop uit, dat ook de handboeken voor de Pioniers (H.V.G. I t/m V) binnen afzienbaren tijd naast moderniseering een wat samenstelling en formaat betreft grondige wijziging in den geest van het nieuwe V. P. mogen ondergaan. Het nieuwe Fr. voorschrift „Reglement sur la manoeuvre te l'emploi du Génie. 3e Partie" (1934) geeft allereerst een overzicht van de genieonder- deelen, ingedeeld bij de verschillende „grandes unités". Voor ons is daarbij van belang de indeeling bij de Div. vaneen bat. sappeurs-mineurs a 2 cien (de bat. cdt. staat rechtstreeks onder den Div. cdt.), een afd. Vb. troepen a een telegraafcie plus een det. radiotelegrafie (de cdt. staat eveneens recht streeks onder den Div. cdt.), de Vb. dienst (zorgende voor de aanvulling van het Vb. materieel) en de geniedienst (zorgende voor de aanvulling voor de geheele Div. van pioniergereedschappen en materialen voor terreinver sterking). Een hoeveelheid reservergereedschap en materialen wordt in de parkcie. voor de Div. medegevoerd deze cie. is mede ondergebracht bij vd. bat. sappeurs-mineurs. Naast algemeen geldende velddienstaangelegenheden worden in het voorschrift de taken aangegeven, welke daarbij aan de genie troepen kunnen worden opgedragen met de daarbij te treffen maatregelen. Wij treffen er o.m. in aan technische aanwijzingen bij het overtrekken van bruggen en vonders en bij overzetten, aanwijzingen omtrent geïmproviseerd autovervoer van genieonderdeelen en een algemeen overzicht van de in de treinen der verschillende genieonderdeelen medegevoerde gereedschappen, materialen enz. met de vervoerwijze. Daarbij zien wij bij de parkcie der Div. o.m. ingedeeld reparatie- en gereedschapskarren (voor electriciteit, bank- werken, zagen), karren met materialen der genie (o.m. voor het overschrijden van trechters) met springmiddelen, mitr. enz. Bij de parkcie van het leger korps is bovendien pneumatisch gereedschap ingedeeld. W.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 90