922 Tot den aanval wordt overgegaan in drie echelons, namelijk het eerste echelon, gevormd door de middelbare strijdwagens, beveiligd in front en op de flanken door lichte vechtwagens het tweede echelon, bestaande uit infanterie, dat zoo ver mogelijk met terreinauto's volgt en in staat moet zijn om een defensieve opstelling in te nemen, zoodra de vijand tot een tegen aanval mocht overgaan; het derde echelon, de artillerie, dat sectiesgewijze en sprongsgewijze voorwaarts gaat totdat contact met den vijand is verkregen, in welk geval de stellingverwisseling verder stuksgewijze geschiedt. Het doorzetten van den aanval zal zoover plaats hebben als in verband met de ontvangen opdracht en de tactische omstandigheden mogelijk is. Chemische strijdmiddelen. Mavors, Juni 1934. Wijze van vaststellen, melden en aangeven van ter reinen en dergelijke, waarop de vijand strijdgassen heeft verspreid, door S. Schilderman. Bij vaststelling dat een terrein door den vijand met strijdgassen is belegd, moet tevens worden nagegaan over welke oppervlakte het gas werd verspreid, welke strijdgassen zijn toegepast, op welke wijze dit is geschied en welke hoeveelheid ongeveer werd gebruikt en wanneer. Schr. wijst er op, dat deze factoren van invloed zijn op den tijdsduur gedurende welken het terrein voor de troepen gevaarlijk is de concentratie van het gas is in hooge mate afhankelijk van de wijze waarop de versprei ding heeft plaats gehad. Voor het vaststellen van de uitgestrektheid van een vergast terrein onder scheidt Schr. het vaststellen van het gedeelte boven den wind en dat aan de van den wind afgekeerde zijde. In het eerste geval zal dit door middel van de reuk moeten geschieden op de wijze zooals in het Russische boekwerkje: „Der kriegschemische Dienst in der Roten Armee" is aangegeven, in het tweede geval zal de verkenning moeten geschieden met opgezet gasmasker en met beschermende handschoenen aan, waarbij nagegaan moet worden of granaattrechters aanwezig zijn om eenig idee te krijgen van de hoeveelheid chemische stof, welke verspreid is geworden. Voor het houden van oefeningen beveelt Schr. pyridine aan, dat een zeer penetrante lucht heeft en niet giftig is In het kort wordt aangegeven hoe deze stof in het Amerikaansche leger wordt gebruikt. Tot slot wijst Schr. op het groote nut van practisch werk in het terrein door de gasverkenners daar vooral 's nachts en in onbekend terrein voor hen een moeilijke taak is weggelegd. Militar Wochenblatt No. 48. Kavallerie und chemische Waf je, door Paul Kleeberg. In de Russische en Amerikaansche gevechtsvoorschriften wordt gewag gemaakt van het gebruik van chemische strijdmiddelen door de cavalerie met het doel den opmarsch van den tegenstander zoolang mogelijk met zwakke krachten te vertragen, door gedeelten van het voorterrein, opmarsch- wegen, wegenknooppunten enz. met „Chemische Sperren" af te sluiten waarbij wordt gebruik gemaakt van de bekende „Handsprühgerate" of van terrein auto's. Zoowel bij de vertragende actie als bij de verdediging, den aanval en de vervolging kan de inzet van chemische strijdmiddelen door de cavalerie groote voordeelen opleveren. De Amerikaansche gevechtshandleiding zegt hieromtrent het volgende. Bij de evenwijdige vervolging zal de cavalerie trachten de hoofdmacht van den vijand in de flank aan te grijpen om zijn terugtocht zoo niet onmogelijk dan toch zeer moeilijk te maken, verwarring te stichten of hem op te houden. „Alle Mittel sind einzusetzen urn ihn zu stehen zu bringen und ihn m ein Gefecht zu verwickeln, bis die eigenen Hauptkrafte wirksam eingreifen können. Hierbei ist der Einsatz von Kampfstoffen angezeigt, darf jedoch die verfolgenden Truppen nicht behindern". Vervolgens wordt genoemd het op treden van de cavalerie om 's vijands vleugels en in diens rug met het doel

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 96