923 op zijn verbindingen te werken. Ook dan kan het leggen van „chemische Sperren" den vijand een zeer groot oponthoud veroorzaken en hem ernstig storen in de uitvoering en doorvoering van het gevecht. Aan den anderen kant moet de cavalerie er rekening mede houden, dat de uitvoering van haar verkenningstaak gehinderd kan worden door vijan delijke „chemische Sperren", zoodat zij in staat moet zijn om deze zoo snel mogelijk en met de minst mogelijke verliezen te overwinnen. Toevoeging van ontsmettingstroepen aan de cavalerie is daarom noodzakelijk. Aangezien het ontsmetten van een terreinstrook veel tijd kost, zal men in vele gevallen door gebruikmaking van gemechaniseerde en gemotoriseerde strijdkrachten de besmette zone trachten te doorschrijden (uiteraard met opgezette gasmaskers). Ook motorrijders en wielrijders kunnen hieraan ■deelnemen. Daarna moet ontsmetting van de voertuigen en rijwielen plaats hebben. Paarden kunnen een besmette zone, mits voorzien van een gasmasker en van „Gasschutzschuhe", in stap doortrekken. Luchtbescherming. Luchtmacht, Mei 1934. Luchtbeschermingsmanoeuvre in België. De schrijver van dit artikel geeft een kritische beschouwing van de manoeuvrehandelingen der luchtbeschermingsoefening gehouden in het ar rondissement Luik, welke door hem worden onderscheiden in de phase der alarmeeringen, die van de uitvoering der beschermingsmaatregelen en die der maatregelen tot herstel van den normalen toestand. In de periode van de alarmeeringen worden de aanvallende vliegtuigen door de posten van het geheele luchtwachtsysteem gemeld. De zoogenaamde doode tijden, t.w. de gemiddelde tijd van overbrenging van de waarschuwing van de uitkijkposten naar het centrum der verbindingen, de gemiddelde tijd van overbrenging van de waarschuwing van het centrum der verbindingen naar de alarmposten, het gemiddeld tijdverlies tusschen de ontvangst van de waarschuwing door den alarmpost en het ontvangen van deze waarschuwing door inwoners en werklieden, bedroegen respectievelijk 5 sec., practisch 0 en ongeveer 30 sec. De alarmsignalen waren gedurende den nacht duidelijk hoorbaar, overdag echter in de stads- en fabriekscomplexen geheel onvoldoende, zoodat óf de seinen krachtiger moeten worden gemaakt óf het aantal vermeerderd moet worden. De uitvoering van de beschermingsmaatregelen heeft plaats in de periode gelegen tusschen het oogenblik, waarop de geluidsignalen ter alarmeering worden uitgezonden en het oogenblik waarop personen en voorwerpen in de schuilplaatsen zijn ondergebracht. In deze phase heeft bij nacht ook de volledige dooving van lichten en schijnsels plaats. Bij de oefening werd volledige verduistering verkregen, hetgeen uitsluitend te danken was aan het feit, dat het geheele arrondissement in permanenten alarmtoestand verkeerde. Schr. acht het met het oog op de bijzondere ligging van België van belang, dat het grootste gedeelte van het grondgebied permanent kan worden verduisterd, waartoe men reeds zal moeten overgaan in de periode van diplomatieke spanning. Hij grondt dit op het feit, dat bijv. voor de stad Luik aannemende dat het betrokken personeel ter plaatse is reeds minstens 3 kwartier noodig is om de publieke verlichting te dooven. Wel is waar bestaan er procédé's om de dooving en herverlichting plotse ling te doen geschieden, de prijs van de daartoe benoodigde uitrusting is ech ter dermate hoog, dat voorloopig van de aanschaffing moet worden afgezien. Voor wat betreft de fabrieken, levert de dooving der verlichtingen geen moei lijkheden op, wel echter de dooving van de fabrieksschijnsels (hoogovens, cokesovens). De maatregelen tot herstel besprekend, worden achtereenvolgens in be schouwing genomen de brandweren, de desinfectieploegen, de fabriekshulp- ploegen en de geneeskundige hulp.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 97