924 Voorts deelt Schr. eenige ervaringen mede t.a.v. het blusschen van „Elec tron" brandbommen1). De met deze bommen gehouden proeven hadden ten doel: le vast te stellen of de bom een planken vloer doorbrandde binnen den normalen tijd benoodigd voor het ingrijpen van de brandploeg; 2e na te gaan of de verspreiding van den brand op eenigen afstand te verwachten is; 3e een methode en bestrijdingsmiddelen vast te stellen tot blussching van dit vuur. Het bleek dat bij een spoedig ingrijpen, zooals dit gemiddeld mogelijk was, de blussching geen bijzondere moeilijkheden opleverde. In lokaliteiten van kleine afmetingen geeft het gebruik van zand een volledige oplossing; in grootere ruimten kunnen sterke waterstralen worden gebruikt. Schr. vestigt er echter de aandacht op, dat deze gevolgtrekkingen met een zekere reserve moeten worden aanvaard, daar het niet twijfelachtig is, dat de werkelijke oor- logsbom een veel hoogere temperatuur zal ontwikkelen. I Luchtvaartnieuws. Amerika. De Boeing-jagers vormen thans het grootste gedeelte van de standaard jager-uitrusting van de U. S. Army Air Corps en U. S. Navy. Twee typen worden voornamelijk gebruikt, namelijk de P-12 E en P-12 F, bij het leger en de F 4 B bij de Marine. Jagers van het U. S. A. A. C. worden aangeduid met „pursuit-planes", ter wijl die ingedeeld bij de U. S. N. den naam dragen van „fighter". De F 4 B is uitgerust met een supercharged Pratt and Whitney „Wasp" motor van ongeveer 500 pk, heeft een snelheid van 267 km. per uur op zee niveau en van 299 km. per uur op 2000 m.; de klimsnelheid bedraagt tot 4500 m.: 9.5 min., het plafond 8400 m. Uit genoemd type F 4 B wordt thans de X F 6 B 1 ontwikkeld. Men is van plan in de toekomst in plaats van de groote vliegkampschepen, zooals de Lexington en de Saratoga (33000 ton), slechts vliegkampschepen van 11000 15000 ton te bouwen, daar deze beweeglijker en minder kostbaar in het gebruik zullen zijn. Deze vliegkampschepen zullen dan plaats bieden voor 70 vliegtuigen (op de groote schepen kunnen 90 vliegtuigen start-gereed en 45 gedemonteerde vliegtuigen worden medegevoerd). Het U. S. A. A. C. heeft een contract gesloten met de Glenn L. Martin Co. te Baltimore voor den bouw van 81 bommenwerpers, welke zullen kosten 3.195.450 dollar. Het zijn tweemotorige metalen vliegtuigen, welke naar men zegt een snelheid kunnen ontwikkelen van 322 km./uur. Frankrijk. De vliegtuigfabriek „Lioré et Olivier" heeft voor Frankrijk de licentie aangekocht van de Autogiro C-30 P, nadat de door de legerleiding gelaste proefnemingen tot zeer bevredigende resultaten hadden geleid. De firma „Société des Avions Marcel Bloch" heeft met de vliegtuig fabriek „Henry Potez" een fusie tot stand gebracht. Bij dit concern werd door het luchtvaartdepartement een bestelling geplaatst van 40 bommenwerpers type „M. B. 200". Deze vliegtuigen zijn hoogdekkers met 2 Gnome-Rhone „K 14" motoren elk van 740 pk, en kunnen als snelle nacht- en dagbommen werpers worden gebruikt. De nieuwe „Dewoitine" jager D 371 met Gnome-Rhone „K 14" motor, heeft bij de proefvluchten op 4000 m. hoogte een snelheid van 340 km./uur bereikt. Bij de dit jaar te houden vlootmanoeuvres zullen voor de eerste maal autogiro's worden gebruikt. 1) Zie voor de beschrijving van de electronbrandbom: I. M. T. 1934v No. 8, blz. 776. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1934 | | pagina 98