Waar het tegenhouden van warmte, onverschillig, of dit van bui ten naar binnen of in omgekeerde richting gebeuren moet, in Europa en in de tropen aan het materiaal dezelfde eischen stelt, kan ook hier het leer gebruikt worden. Echter met één beperking, die vooral in de buitengewesten geldt, waar bij eiken dagmarsch meerdere kali's doorwaad moeten worden, en waardoor de eisch van spoedig opdrogen hier dringerder is dan in Holland. Ingeloo- pen water moet gemakkelijk weer verwijderd kunnen worden. Aan al deze voorwaarden voldoet ons intendanceschoeisel. De brui ne kleur beschut overigens beter dan zwart tegen de warmte stralen. Ondertusschen pleegt echter in de tropen het leerwerk snel bros te worden en te scheuren. De eisch van duurzaamheid vraagt om een geregeld invetten. Dit komt echter de uitwaseming niet ten goede, waardoor mogelijk de huid van den voet sneller macereertx) en blaren vormt. De Kapitein van LEEUWEN zegt, sprekende over de middelen, door den off. van Gez. Ie klasse ECGHARDT genoemd om voetin- sufficientie te voorkomen of te genezen „Men kan nog zeer terecht spreken van een vraagstuk, want de huidige stand van zaken op dit gebied waarborgt nog geenszins dat de militairen te allen tijde over „goede schoenen" zullen beschikken. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat IV2 tot 2 maal zooveel schoenen van particulieren worden betrokken als van de inten dance. Op de eerste bestaat in het geheel geen controle wat betreft de hygiënische eischen. Particulier schoeisel is lichter en soepeler en wordt o.a. om deze redenen geprefereerd. De duurzaamheid van de respectieve onderdeelen der vroegere legerschoenen was verschillend. De zware dikke zooien waren dikwijls nog in goeden staat, als het zeildoeksche bovenwerk ver sleten was. Hieraan is in 1932 tegemoet gekomen en thans wegen een paar schoenen 1% KG, of 200 gram minder dan vroeger. Dit is aan het zoolleer uitgespaard, dat echter nog voldoende stevig is, om ook op verharde wegen zonder bezwaren te kunnen marchee- ren. Ook het nieuwe zeildoek is lichter en zal van zg. Egyptisch katoen worden vervaardigd, dat lichter is dan de nog voorradige Amerikaansche katoen." Even verder zegt de Heer VAN LEEUWEN „De ideaaltoestand zou bereikt zijn, wanneer door alle militairen intendanceschoeisel werd gedragen, d.w.z. in dienst. Het verstrek ken van een dienstschoen, die tevens aan zekere eischen van fraai heid voldoet, behoort tot de onmogelijkheden." Een combinatie van militaire, economische en hygiënische ei schen acht hij echter wel mogelijk. 102 x) verweekt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 104