De sok ondersteunt de schoenzool in haar functie van elastisch stootkussen en belet het wrijven van de huid langs het leer. Hierom reeds en ook omdat te dunne sokken gaan plooien, ver dienen dikkere de voorkeur. Voorts moet het vermogen om vocht op te nemen zoo groot mogelijk zijn. Voor de grondstof en aard van het weefsel gelden de boven voor de kleeding besproken rege len. Halfwollen sokken voldoen het best aan de uit een hygiënisch oogpunt te stellen eischen. Bij het Kon. Nederl. Ind. leger hebben we met de bijzondere omstandigheid te maken, dat een groot aantal militairen van jongs af aan gewend is barrevoets te gaan, waardoor de meeste voordeelen van het gebruik van sokken verloren gaan. Immers van direct contact met het leer ondervindt hun geharde huid wei nig letsel. De meeste voetwonden ontstaan bij nachtelijke mar- schen over met steenslag verharde wegen. Juist dan zijn de trau mata zoo talrijk en onverwachts, dat een halfwollen sok een goede bescherming geeft. Voor gevoelige voeten is onder deze omstan digheden zelfs aan te bevelen twee paar dunne wollen sokken over elkaar aan te trekken. In Hygiënische Voorschriften en Bepalin gen wordt erop gewezen, dat slecht herstelde sokken door plaat selijk verhoogde wrijving aanleiding geven tot doorloopen van de voeten. Wat hier niet in staat, is, dat het dragen en wasschen de sok in de lengte rekt, die te groot wordt en in den hiel gaat plooien. Hierdoor ontstaat eveneens plaatselijk verhoogde wrijving en blaarvorming. Een tweede klacht is, dat de sokken op den duur hard worden. Een lang achtereen gebruiken van hetzelfde paar en de aard van de stof zijn hier schuld aan. De sok pleegt haar bruik baarheid te overleven. Met de nieuwe bepakking zal een verwis seling van kleeding echter niet altijd mogelijk zijn. In hygiënisch opzicht zijn we hiermede achteruit gegaan. In den veldzak heeft een man thans bij zich, behalve zijn klamboe, badhanddoek en verschillende kleine benoodigdheden één jas en broek, één tricot hemd, één paar sokken en een sportbroek, terwijl in den bagagetrein van het regiment per bataljon een paar anderhalf tons vrachtauto's meerijden om hem een tweede grijsgroen tenue en een tweede paar schoenen na te dragen. Een vermeerdering van het aantal sokken zou wenschelijk zijn. Een andere, even soepele stof, die langer mee kan, zonder aan bruikbaarheid in te boeten, bestaat er nog niet. Een bezwaar van wol is dat krimping optreedt, wanneer de stof eenmaal nat geweest is. Zuivere katoen is verwerpelijk, omdat dit zeer snel hard wordt en plooit, een zeer gering hygroscopisch vermogen heeft, een goede wamtegeleider is en weinig duurzaam. De kleur der sokken doet er weinig toe, mits geen toxische verstof is gebruikt. 103

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 105