In Mavors van Febr. '34 lezen we hierover 1) Beenkappen wor den aanbevolen inplaats van beenwindsels. Langer levensduur, geen bloedstremming, beter in het terrein, warmer in den winter, gemakkelijk te reinigen." En in het volgend nummer de commentaar „Bij den aanvang van den oorlog werden door het Amerikaansche leger beenkappen gebruikt, doch spoedig afgeschaft en vervangen door beenwind sels. Goede beenwindsels, op de juiste wijze en niet te hoog aan gelegd, geven geen stremming van den bloedsomloop. Zooals we zagen werd door KELLY erop gewezen, dat de been- bekleeding beter voldoet wanneer ze slechts tot halverwege de kuit reikt. Het is dus duidelijk, dat men in Europa nog niet tot eenstemmig heid gekomen is en ook voor Neder 1. Indië zou een onderbeenbe- kleeding, die ook in hygiënische opzichten beter voldoet, wensche- lijk zijn. Verbetering zou kunnen worden bereikt 1. door het dragen van de nieuwe korte uniformbroek, 2. door minder wollige, meer katoenen beenwindsels, 3. door onder de laatste een voetlooze kuitkous te dragen van een soepele, dunne licht elastische reformstof. De lange kous is verwerpelijk wegens de ongelijkmatige slijtage van voet- en beenbedekkend gedeelte. Meer dan dit voor hoofd en onderbeenen geldt, is voor romp en bovenbeenen een hygiënisch juiste kleeding vereischte. Druk van uitrusting en bepakking op borst en rug en de intercutane wrij ving in oksels en liezen zijn oorzaak, dat hier, meer dan elders een verkeerde huidbekleeding aanleiding zal geven tot broeien, jeuk, overmatige zweetsecretie, verschillende vormen van eczemen en andere huidafwijkingen. Ook snelle vermoeiheid en warmte- stuwing kunnen hier het gevolg van zijn. Het is mij niet bekend welk percentage van onze militairen ge bruik maakt van de door de intendance beschikbaar gesteld tricothemden en in welke percentage zij eigen gekochte onder- kleeding verkiezen, doch ik heb de overtuiging, dat dit laatste een belangrijke groep vormt. Bij de hermetisch sluitende uniform jas, die, boven door de opstaande kraag, onder door de gordelriem geen luchtcirculatie toelaat, is het niet te verwonderen, dat men een mouwloos zg. bokshemdje of athletiekshirt verkiest boven de badjoe kous van de intendance, die, door de mouwen, den soldaat ook nog de hem overblijvende luchtverversching via jas mouw en armsgat grootendeels ontneemt. Dit leidt, afgezien van het subjectieve onaangename gevoel van benauwdheid, tot overmatige zweetsecretie, roodheid v.d. huid, wond worden enz. b Overgenomen uit het I. M. T. Jaargang 1934 W. 6. wrijving tusschen twee huidvlakten. 105

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 107