De intendance heeft zich met dit vraagstuk bezig gehouden en is gedeeltelijk aan de bezwaren tegemoet gekomen, door de mouwen te doen verkorten. De moeilijkheid schuilt hier in het feit dat een hoog bergklimaat, zooals b.v. in Tjimahi een beter sluitende onder- kleeding vraagt dan in de warme kustplaatsen gewenscht is. Met deze thermische en andere locale klimatologische omstandigheden kan moeilijk rekening worden gehouden. Toch zou het m.i. over weging verdienen om behalve de bestaande badjoe kous, ook onder- kleeding van het bekende ahtletiekmodel ter beschikking te stellen, die aanmerkelijk veel koeler is dan hemden van mouwen voorzien. Wat de stof betreft, voldoet het dunne tricot aan de eischen, die we hieraan mogen stellen. Den laatsten tijd worden door vele militairen nethemden verkozen, die dezelfde hygroscopische hoe danigheden hebben, doch waarvan de watercapaciteit en de poreus heid opgevoerd zijn door een bepaalde weeftechniek. De Japansche nethemden zijn buitengewoon goedkoop, kosten 30 en 35 cent, doch zijn weinig duurzaam. Voor de onderbroek gelden in zekeren zin dezelfde eischen als voor het hemd besproken. Ook hier is luchtigheid een noodzakelijke eisch om overmatige zweetsecretie en huidaandoeningen in de huidplooien te voorkomen. Een korte en wijde pijp verdient der halve de voorkeur. De modelonderbroek is gemaakt van grauwe ongebleekte katoen, een harde weinig soepele stof met ruwe naden. Hierdoor wordt de huid van bovenbeenen en liezen geïrriteerd. Deze hardheid wordt wel minder op den duur door veel wasschen, maar daar vóór is dan veel dragen noodzakelijk. Immers het zou te veel gevraagd zijn van den soldaat om hem een pas aangeschaft kleedingstuk eerst een keer of zes. te laten wasschen. Dus: hij draagt het niet. Door velen wordt dan ook de blauwe, zachtkatoenen sportbroek gedragen, ook omdat de wijde en kortere pijp verkozen wordt bo ven de modelkleeding. Bovendien is de sluiting veel eenvoudiger dan bij de onderbroek het geval is. De soldaat heeft het land aan de gulpsluiting met knoopen, die hij lastig en overbodig vindt. De uniformjas heeft verschillende bezwaren, die gedeeltelijk van militairen, gedeeltelijk van hygiënischen aard zijn. Van de eerste noem ik de uitstekende zakken, die in het terrein dusdanige bezwaren op kunnen leveren, dat de menschen vaak hun jas in de broek stoppen om vrijer in hun bewegingen te zijn. Dat dit weer hygiënische nadeelen meebrengt door de ophooping van kleeding- stukken en de verminderde ventilatie in de liesstreek, behoeft geen betoog. Onder de medische bezwaren staat de hooge gesloten kraag vooraan. Deze geeft een gevoel van benauwdheid, wat ontbreekt, wanneer de hoofdbewegingen gemakkelijker kunnen zijn. 106

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 108