123 maken van verbindingen), die vaak omvangrijken arbeid en middelen (ver- bindingsmaterieel en personeel) vereischen en bovendien veel tijd. De groep is dan voor het oogenblik gespecialiseerd. De veranderingen in opdracht of in zone van actie, die het gevolg zijn van wederzijdschen steun, welken men vaak voorschrijft voor de groepen van de divisie, eischen altijd eene nieuwe bewerking op het punt van de hiervoren bedoelde voorbereidingen, en vergen dientengevolge ook tijd. V/ Mise en place et déplacements de 1'artillerie. De beginopstelling van de artie vereischt het op zijn plaats brengen van: 1. materieel en munitie 2. een systeem van aardwaarneming, verband en verbindingen, vuren voor dit laatste moet een geëigende vuurorganisatie onmiddellijk worden aangevangen en methodisch doorgezet. De tijd, die voor een en ander noodig is, is afhankelijk van de hoeveelheid materieel, van de noodig geachte munitie, van de terreinsmogelijkheden, van het aantal en de begaanbaarheid der wegen, van de actie van den vijand. Hierna volgen eenige beschouwingen over de noodzakelijke verkenningen: de detail- en algemeene verkenningen. Gewezen wordt nog op de noodzaak om onder alle omstandigheden en zonder uitstel vuurdekkingen te maken, eerst voor het personeel dan voor het materieel. Verder zal het in het terrein, dat door den vijand is in te zien, meestal niet mogelijk zijn zich overdag te bewegen, wat het in werking brengen van het waarnemingssysteem zeer kan bemoeilijken. Ook wordt nog gewezen op een vaak voorkomende fout in terminologie, nl. de verwarring tusschen commandopost en plaats van den cdt. Zoowel voor een batterij als voor een afdeeling als voor een groep is de cop. het centrum der verbindingen van de eenheid en het centrum voor on derbrenging van het personeel van het commando zij wordt steeds ge plaatst in de onmiddellijke nabijheid der eenheden (stukken, batterijen, af- deelingen). Voor zijn persoon houdt de cdt. zich op op zijn cop. of op een waarn. post of bij een inf. eenheid, naar gelang van de omstandigheden en onder beding, dat hij ten allen tijde verbonden is met zijn cop. en een plaatsvervanger heeft aangewezen voor het geval deze verbinding is verbro ken. De „mise en place des feux" heeft ten doel de artie in staat te stellen het vuur later op de doelen te leggen, zoo nauwkeurig en zoo snel mogelijk. Zij impliceert altijd verschillende inschietvuren en contrólevuren, talrijker naarmate de organisatie van het vuur beknopter is. Deze handelingen, waar van het goede rendement van de artie afhangt, kunnen het nadeel hebben de plaatsen der batterijen en de bedoelingen van den commandant te verraden. Deze laatste moet daarom de verantwoordelijkheid er voor dragen. Voor de stellingveranderingen zijn ook verkenningen noodig. Twee nete lige vraagstukken doen zich hierbij voor a. het oogenblik der verplaatsing, en in verband daarmede de autoriteit, die hierover beslist b. de echelonneering in tijd voor de verplaatsing der middelen (materieel, munitie) De oplossing hangt ten nauwste samen met de gebeurtenissen en is niet van tevoren te ensceneeren. Elk concreet geval vraagt zijn eigen oplossing. VII. Conduite des feux. De voorgaande vraagstukken beoogen slechts de artie in staat te stellen om te vechten. Het gevecht zelf wordt gevormd door de vuren de leiding hiervan bestaat in het toepassen van passende vuren op bepaalde doelen. De leiding van het vuur (conduite des feux) vereischt vaststelling van de volgende elementen

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 125