E. Na den vrede van Breslau. Begeleid door hoerageroep, door muziek en klokgelui trok het Pruisische leger huiswaarts overal verwelkomd met illuminaties en vreugdevuren, terwijl op transparanten de leuze „FREDERICQ MAGNO" lichtte. Heil, Frederik de Groote Maar FRIEDRICH zelf ijlde met klein gevolg naar Potsdam, overdekt met stof en haast niet te zien voor de juichende scharen, die langs den langen weg via Frankfurt naar Berlin geschaard stonden. Hij had zijn taak volbracht Damit der Staat sich festige, bedarf er einiger Jahre „Frieden Was die künftige Sicherheit unserer neuen „Besitzungen betrifft, so gründe ich sie auf eine gute und zahl- „reiche Armee, einen guten Schatz, gefürchtete Festungen und „Paradebündnisse,die wenigstens der Welt Eindruck machen." En met een haast fabelachtige snelheid werd Silezië omgetoo- verd in een Pruisische provincie, waarbij FRIEDRICH er toch voor waakte om niet al te ruw in te grijpen. De grenzen met Oostenrijk werden door een gemeenschappelijke commissie vast gesteld onmiddellijk werd begonnen met de verbetering van de vestingwerken van Neisze, Glogau en Brieg. FRIEDRICH reisde zelf gansch Silezië af om de administratie van het nieuwe gebied in goede banen te leiden, en van deze werkzaamheid vertelt hij „Ich habe in acht Tagen mehr Geschafte abgemacht als die Kom- mission des Hauses Österreich in acht Jahren, und beinahe alles „ist mir glücklich vonstatten gegangen." 2) Op godsdienstig gebied was de groote moeilijkheid, dat Silezië Katholiek was en jarenlang door de Katholieke Kerk in feite was bestuurd. FRIEDRICH erkende maar éen Staatshoofd, zichzelf, en moest van mederegeering door den Heiligen Vader in Rome niets hebben. „Ik waarborg volkomen gelijkheid voor Protestant en" „Katholiek, maar ik ben Koning in Roomsch-Katholiek Silezië" ,,en de Paus is dat niet Daarom benoemde hij ook buiten den Paus om den nieuwen Bisschop van Breslau, Kardinaal von Sin- zendorf, dien hij benoemde tot Vicaris-generaal van Silezië, zoodat naar FRIEDRICH bepaalde de Paus zich niet meer met Silezië behoefde te bemoeien. Wat een even heftig als vruchteloos protest van den Paus uitlok te. FRIEDRICH erkende eerlijk het nut van den Godsdienst (al J) Brief van FRIEDRICH aan Minister von Podewils, Juni 1742. Men delssohn, a. b., blz. 149. 2) Mendelssohn, a. b., blz. 152. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 12