130 één met doodelijken afloop. Allen waren in Nederland ingeënt met 3 maal een injectie van cholera-typhusvaccin. Naar aanleiding hiervan en in overleg met den Directeur van het Instituut Pasteur werd door den Inspecteur MGD aan het Departement van Koloniën voorgesteld de voor Ned.-Indië bestemde recruten reeds te Nijmegen in te enten met het in genoemd Instituut h.t.l. bereide typhusvaccin. Aangezien het Departement van Koloniën hiermede instemde, zal zulks ook voortaan geschieden. In dit verband is het belangwekkend te vernemen, dat dit vraagstuk aan gaande de werkzaamheid van het typhusvaccin ook actueel is in de Britsche en Amerikaansche Legers. In de „Journal of the Royal Army Medical Corps" werden in April en Augustus 1933 en Maart en Juli 1934 4 rapporten gepubli ceerd (afkomstig van de „Army Medical College" te Londen), omtrent de waarde van verschillende stammen der typhusbacil voor de productie van een typhusprophylacticum. In het eerste rapport werd de meening bevestigd, dat de z.g. stam van Rawlings, gebruikt voor de productie van het vaccin voor het Engelsche Leger, praktisch niet virulent was, en dat naar een an dere stam diende te worden omgezien. In het tweede rapport werd aange toond, dat in vivo „antigenic variation" in typhusstammen kon worden ver kregen. Deze verandering van antigeen ging gepaard met morphologische veranderingen der koloniën. In het derde rapport werden mededeelingen gedaan over vergelijkende onderzoekingen aangaande de beschermende waarde van verschillende typhusvaccins, terwijl ten slotte in het vierde rapport wordt medegedeeld, dat dierproeven hebben bewezen, dat een groote variatie bestaat in virulentie tusschen verschillende pas geïsoleerde typhusstammen van eenzelfde epidemie. De schrijvers komen dan tot de conclusie, dat voor de bereiding van het vaccin een cultuur met hooge virulentie moet worden gebruikt. De stam van Rawlings werd in 1908 van Londen naar de Ver. Staten over gebracht en sindsdien ook voor de productie van het vaccin voor het Ameri kaansche Leger gebruikt. In de „American Journal of Public Health" van Juli 1934 wordt door Hawley en Simmons van „the Army Medical Center" dit dus ook voor het Leger in de Ver. Staten belangrijke vraagstuk aan een critisch onderzoek onderworpen. Door de Britsche Commissie werd in 1904 de stam van Rawlings gekozen, omdat deze voor de cavia weinig virulent bleek, evenveel beschermde en minder sterke reactie gaf dan de stammen met groote virulentie. Sinds 1908 zijn van tijd tot tijd theoretische bezwaren geopperd. Eerst sinds kort worden deze bezwaren gebaseerd op de mogelijke verandering van „antigenic content" of variaties door langdurige cultuur op kunstmatige media. De schrijvers meenen, dat het laboratoriumonderzoek tot heden geen bevredigende resultaten heeft opgeleverd en dat daarom de beschermende waarde der verschillende typhusvaccins in de eerste plaats moet worden ge toetst in de praktijk door het optreden van typhus onder groote groepen gevaccineerden. Zij meenen, dat er geen deugdelijke gronden bestaan voor de aanname van eenige verandering van de stam van Rawlings en dat noch het laboratorium, noch de statistiek eenig bewijs in deze richting heeft gele verd. Verminderd effect van het vaccin kon tot heden voldoende verklaard worden door vermindering in de doseering. Zij achten het dus niet bewezen, dat de huidige toestand van den stam niet het optimum vormt voor de voor koming van typhus en hun vertrouwen in den stam van Rawlings is nog ongeschokt. Zij meenen ten slotte, dat het vaccin kan worden verbeterd door vermeerdering van het bacteriëngehalte binnen veilige grenzen. Het zal duidelijk zijn, dat het laatste woord over deze kwestie nog niet is gesproken. Manors, October 1934. Nog eens uitvallers, door W. S. Göbel, Dirig. Off. v. Gez. 3e kl. In dit en in een vorig artikel over „Uitvallers" (Mavors 1934, blz. 334/338) wordt een eenvoudige maatregel aanbevolen om simulanten en aggravanten

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 132