132 Uit vorenstaande cijfers blijkt dus, dat in 1928 de sterfte onder de inheem- sche militairen van Belgisch-Congo ruim 3 maal, in 1929 ruim 3V2 maal en in 1930 bijna 4 X zoo hoog was als bij onze inheemsche militairen. De voeding der troepen „houdt de gestadige bekommering gaande van de overheden" zegt het verslag. In 1930 werden „de reglementaire hoeveel heden versche groenten en vruchten aan de troepen uitgedeeld, dank zij den steun der gemeenschappelijke levensmiddelenculturen, welke in de militaire kampen onderhouden worden". (Onze groententuinen Naast bananen werd ook suikerriet in deze tuinen verbouwd. De geestestoestand der troepen wordt overal „als uiterst goed aangezien. De inlandsche militairen zijn voldaan over de soldijen en andere toelagen(l), welke hun worden uitbetaald". v. d. S. vervolg van blz. 82. Onverschilligheid berust doorgaans op traagheid wie in zijn courant de Indische berichten overslaat, omdat hij er telkens op woorden en op de ver melding van gebruiken en toestanden stuit die hem onbegrijpelijk zijn, doet dat veelal omdat hij een handig boek mist, waarin hij even kan naslaan wat hij niet weet. Reeds den lezer van nieuwsbladen komt deze encyclopaedie dus dagelijks te pas. Overigens kunnen niet alleen de honderdduizenden Nederlan ders, voor wie Indië onbekend terrein is, er uit een oogpunt van beschaving, ontwikkeling en nationaliteitsgevoel hun voordeel mee doen, maar zullen vooral zij, die voor het eerst naar Indië gaan, er een welkome hulp in vinden om zich op het land van hun toekomst te oriënteeren. Onder het vele, dat men in deze uitgave op elke letter van het alphabet zal aantreffen, werd ook opgenomen: een naamlijst van de Gouverneurs- en Commissarissen-Generaal van Nederlandsch-Indië, benevens van de Ministers van Koloniën een lijst van de voornaamste munten, maten en gewichten, in Nederlandsch-Indië in gebruik; een staat der particuliere landerijen op Java en Madoera, en een opgave van de periodieke regeeringspublicaties. Van alle, in den tekst genoemde personen volgt een naamregister achterin. De Encyclopaedie is versierd met meer dan honderdvijftig platen, waaronder naar nog niet te voren gereproduceerde foto's uit particuliere verzamelingen en voorts naar foto's uit de rijke verzameling van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, bevat verder overzichtskaarten van den Archipel, van Java en Sumatra, alsmede een plaat weergevende de wapens in kleuren van de voor naamste Indische gemeenten. Opgemerkt zij nog, dat van de zelfstandige naamwoorden zooveel mogelijk de meest gebruikelijke Maleische vertaling is gegeven. De prijs, voor Nederland 4.95, werd, in verhouding tot het vele dat deze uitgave biedt, zoo laag mogelijk gehouden en is er op berekend dat niet duizenden maar tienduizenden de bezitters zullen worden van deze geïllustreerde encyclopaedie, waarvan de onder bekwame leiding samen gestelde inhoud ook typografisch goed verzorgd zal zijn. Een geïllustreerd prospectus van deze belangrijke uitgave is nu reeds in eiken Boekhandel of rechtstreeks bij de uitgevers gratis verkrijgbaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 134