Enkele dezer voorbeelden mogen hieronder volgen hunne nadere belichting bedoelt slechts het door kolonel Dormaar naar voren gebrachte uiterst belangrijke vraagstuk ook van deze zijde in beschouwing te brengen. Wij willen hierbij echter dadelijk aanteekenen, dat, waar n.o.m. de bewijsvoering der krijgsgeschiedenis ten aanzien van die door snee-aanvoerders niet zeer opwekkend is, in de tegenwoordige tijden en omstandigheden, en ook in de toekomst ook alweer n.o.m., zeker niet op meer en beter mag worden gerekend dan in thans verledene tijden, omdat en het militaire „vak" en de kunst der aanvoering zeker niet eenvoudiger zijn geworden, dat integendeel vak en kunst steeds meer-omvattend worden, terwijl een horizon tale en twee-dimensionale strategie en tactiek zich in het drie dimensionale hebben uitgebreid en verruimd De waarachtige kunstenaar, ook in de kunst der oorlogsvoering, is en blijft zeldzaam. De krijgsgeschiedenis kon slechts enkele werkelijk Grooten boeken. Niet iedere kunstenaar kan zich ontwikkelen tot een Rafaël of een Michel Angelo. Niet iedere strategische kunstenaar kan de hoogte en volkomen heid bereiken van Hannibal, Caesar, Frederik den Groote of Napoleon. Desondanks kan hij, in kleiner formaat, ten rechte kunstenaar worden geheeten. Echter toont de krijgsgeschiedenis dat ook deze kunstenaars in kleiner formaat niet overtalrijk is. En dan bedoelen wij hier die krijgsgeschiedenis, welke slechts rekening houdt met de zuivere feiten en waarvan Schlieffen schreef „Vor jedem, der Feldherr werden will, liegt ein Buch „Kriegsge- aui i C'ass mit dem Zweikampf zwischen Kain und Abel anhebt und mit dem Sturm auf die Lissabonner Klöster noch lange nicht abgeschlossen ist. Die Lektüre ist, ich muss es zugeben nicht immer pikant. Durch eine Masse wenig schmackhafte Zutaten muss man sich durcharbeiten". (Rede bij het 100 jarig bestaan der Kriegsakademie) Die krijgsgeschiedenis blijft een onmisbare factor, niet slechts ter bewijsvoering, maar vooral ook ter belichting van vragen en vraagpunten, welke in een zoo veelomvattenden tijd, waarin de strategie, de kunst der oorlogsvoering en dus de kunst der aanvoe- ring, naar ruimte en tijd voortdurend grootschere vormen moet aannemen, van alle zijden naar voren komen. Dat voorvoelde Schlieffen reeds in zijn tijd, toen de Massa-heere nog feitelijk uitsluitend in zijn studeervertrek waren overdacht en begrepen. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 15