Steinmetz stond bij Nachod tegenover een soortgelijke opgave als Napoleon bij Jena. Maar het voorbeeld van den meester vond geen navolging. 27 Juni Trautenau het I korps onder generaal v. Bonin, generaal-adjudant des konings divisiecommandanten v. Clau- sewitz en v. Grossman, mannen van militairen naam. Doch de eene div.cdt. „Iasst die Sache auf sich beruhen" (bezet ting van de brug over de Aupa door een handvol Oostenrijksche dra gonders) Bonin had Trautenau vóór den vijand kunnen bereiken, indien hij tijdens den opmarsch niet „streng volgens de voorschrif ten" op de ruggen zijwaarts van den marschweg door infanterie „hatte nachsehen lassen ob sich nicht hinter Hangern, Büschen und Kuppen heimtückische Feinde versteekt hatten" Bonin ziet geen kans om met „links uit de flank" en „aansluiten" van de marschcolonne tot een aanval op het front en de aangeboden flanken van den tegenstander te geraken en veroorzaakt alleen, mede dank zij elkaar tegensprekende bevelen, een heillooze ver warring hij wijst de aangeboden en nuttige hulp van de I Garde divisie hooghartig af Grossmann ontvangt geen bevelen en vraagt er ook niet om de troepen worden slechts druppelsgewijze ingezet en het resultaat, dat zich 's ochtends zoo gunstig liet aanzien, wordt een overhaaste terugtocht bij duisternis Wantinstede tot uiting te brengen een vasten wil om zijn tegenstander te slaan, stellen Bonin en de zijnen zich tevreden met een „Nichtgeschlagenwerden" in de gansche rij van partieele gevechten, waaruit het gevecht bij Trautenau is samengesteld, „sind aber immer nur Partikeln von Truppen aufgetreten" der kommandierende General", oordeelt Schlieffen sarcastisch, „wollte oder konnte seine Krafte nicht zum Siege benutzen; es blieb ihm nur übrig das Schlachtfeld zu raumen", (Cannae). 28 Juni Münchengratz: die Kalamitat der Konzentrierung; een schijnslag, hoezeer ook door de belanghebbenden zelf gebulle- tineerd als een slag „in der alles gut zusammengewirkt", doch in wezen niets anders en niets beters dan een volkomen negatie van Moltke's bedoelingen en voornemens om in breed front voorwaarts te gaan. Een slag tegen een grootendeels denkbeeldigen vijand, doch waarbij van het Elbe- en Ie Leger niet minder dan 8 inf. en I cav. div. zoo nauw en op elkaar gepakt mogelijk voor het vijandelijke front werden verzameld. En het kostte dagen om deze massa weer tot manoeuvreerbare onderdeelen te ontwarren, terwijl de vijand, voor zoover althans aanwezig, niet de beleefdheid toont te wachten totdat men gezellig en volledig samengedrongen degelijk dik in de diepte verzameld is. 3 Juli Königgratz: Moltke heeft de dubbele omvatting, een vernietiging bepland. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 20