b. De schoolschietoefeningen. (Zie V. S. I. II. pt. 65 t/m 74 en tabel der schoolschietoefenin gen). Bij het afkoelen van den loop wordt deze niet meer doorge haald; door deze bewerking komt er vaak vuil in de kamer. A. klasse. De eerste 5 oefeningen mogen 3 X geschoten worden. Oef. 2 is wat zwaarder dan oef. 1 omdat de afstand grooter is. Oef. 3 en 4 dienen om den man zoowel in de zittende als de liggende houding met kolfsteun te oefenen. Oef. 5 (400) is ingelascht, omdat een a-schutter in het ge vecht moet kunnen invallen en dus op die afstanden geoefend moet zijn. Oef. 6. Terug naar 100 meter, 1/sch., verzwaring is de 20 meter looppas. Oef. 7. Hierbij gebruik van ondersteuning op terreindeel. Bij 6 en 7 is de houding dus weer vrij los geworden. Oef. 8 is weer een overgang naar het enkelvuur met verande- deren van mikpunt. Oef. 9. Idem, vuurstooten en veranderen van mikpunt. Oef. 10 is weer moeilijker. Dus ook in de schoolschietoefn zit een bepaalde over gang. Tot 400 meter wordt de houding gefixeerd om daarna losgelaten te worden. Bij de mikpuntsveran dering mogen de ellebogen niet verschoven worden bij grootere verplaatsingen van mikpunt moet ook een lichaamsverplaatsing plaats hebben. De bedoeling van oefening 6 is, dat de man niets meer aan zijn houding veranderen moet, hij moet neervallen en direct schieten, er moet hier dus met steunvoeten geschoten worden. B. en C. klasse. Hierbij is de gevolgde lijn niet zoo sterk als bij de vorige oefeningen zij zijn zwaarder door het grootere aan tal patronen met een grooter aantal vuurstooten, e.e.a. betee- kent dus een langer volhouden, terwijl de tijdeisch ook opgevoerd is. Bij deze oefn mogen slechts vuurstooten van 3 a 4 patronen afgegeven worden; dit is vrij lastig, doch dit is gedaan om geknoei te voorkomen. Bij twee patr. vuur liggen de twee treffers vlak naast elkaar, terwijl de derde er als regel een eind vanaf ligt; worden dus steeds twee patr. achter elkaar afgeschoten, dan krijgt men een onwerkelijk beeld, een te mooi beeld. BI en Cl zijn bedoeld als een soort voorverwarming, een in schieten aan het begin van het nieuwe schietjaar; daarna (oef. 2.) overgang naar 400 meter. 54

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 56