het zwaartepunt van het projectiel en het projectielgewicht zich wijzigt als gevolg van het verbranden van het sas. Een proj. construeeren van ruim 10 gram met voldoende trefe- nergie geeft de moeilijkheid het op grooteren afstand nog lichtge vend te doen blijven. Een definitieve oplossing is nog niet gevonden, een vrij goede constructie was het Duitsche lichtproj., lichtend tot 900 m en binnen dezen afstand overeenkomend met de gewone munitie. Het Fransche lichtspoorproj. (8 m.m. T) is lichtgevend tot 600 m en blijft tot dien afstand eveneens in den bundel van de balie D. Brandprojectielen dienen voor het doen ontvlammen van vlieg tuigen, luchtschepen, tanks, enz. De methode met goede lichtspoormunitie vordert noch bijzondere richtmiddelen noch oefening, noch berekeningen van welken aard ook. Men moet er echter aan denken, dat de waarneembaarheid tot op ongeveer 1000 m reikt, dus binnen de lage vlieghoogten. Boven dezen afstand is het oog niet in staat de baan van het licht spoor, ook wat diepte aangaat, met het doel in verbinding te bren gen. Op grooten afstand gaat voor de oogen het ruimtegevoel ver loren en het lichtspoor lijkt voor den in de schootsrichting staanden schutter slechts een stilstaand punt. Bovendien worden de grenzen der mogelijkheden nog bepaald door de te groote spreiding, welke bij grootere vlieghoogten zelfs bij goed liggende kogelbaan de trefkans doet verminderen, voorts door de te lange vluchttijden, waardoor de correcties niet snel ge noeg meer kunnen worden aangebracht, zoodat men hiermee dus teveel nakomt en tenslotte bij kleine kalibers, zooals het onze door een tekorte brandtijd van het lichtspoorprojectiel. Bij het gebruik van lichtspoormunitie op grootere afstanden gaat het om het perspectivisch en stereoscopisch zien, waarvoor men tegenwoordig van meening is, dat de grens ervan ver beneden 1000 m ligt. In de practijk schijnt het lichtspoor niet te hebben vol daan, waarom in de U. S. A., welke vooraan staan op het gebied van luchtdoelbestrijding', de lichtspoormunitie heeft afgedaan. Majoor Daniker schrijft in het kort het volgende over den af weer tegen vliegtuigen Het doel beweegt zich met zeer groote snelheid. Om te treffen moet men met afstand hoogte, snelheid en vliegrichting van het vliegtuig rekening houden. Deze elemen ten veranderen echter voor een deel zeer snel. Het richten op laagvliegende vliegtuigen dus op die welke voor de inf. het gevaarlijkst zijn is wegens de groote hoeksnelheid van het doel bijzonder moeilijk. De waarschijnlijkheid, met een enkel pro jectiel het vliegtuig te raken, is ook bij gebruik van lichtspoor munitie zeer gering. Om uitwerking te verkrijgen zijn 2 wegen denkbaar 1. De bundel kan uit scherven van een projectiel bestaan, dat op een gegeven moment tot springen wordt gebracht of uit 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 58