Deze oefening bestond in het gebruik van gemechaniseerde cava lerie met een openlijke verkenningsopdracht, tegenover een bere den cavalerie-brigade, eveneens met een verkenningsopdracht. The Republican River vormde de grens tusschen twee met elkaar in oorlog zijnde staten, waaraan een neutrale staat grensde, lig gende Zuid van de rivier tusschen Abilene en Manhattan. De hoofdstrijdkrachten waren in contact, zooals in de schets aange geven. Het eerste gemechaniseerde regiment cavalerie met drie verkenningsvliegtuigen was uit Talmadge 40 km West van Junction City) door de Blauwe strijdkrachten uitgezonden om tegen de Big Blue River te verkennen. Deze opdracht maakte het noodig', dat de Republican River over eenige van de bruggen te Wakefield, Milford en Junction City werd overgetrokken. De bereden brigade, versterkt met drie verkenningsvliegtuigen en een compagnie Pioniers werd een overeenkomstige opdracht gegeven. Bij de veronderstelling waren de tijd- en ruimtefactoren zoodanig gesteld, dat het gemechaniseerde regiment minstens twee van de bruggen kon bezetten. Zware regens en daardoor modderig terrein vormden echter een handicap voor de beide tegenstanders. Tenge volge van de modder en een daardoor ontstaan niet voorzien oponthoud voor het omleggen van kettingen om de wielen kon het gemechaniseerde regiment slechts één brug bij Wakefield ver meesteren, terwijl de andere bruggen door de Pioniers van de bereden brigade waren vernield. Nadat het gemechaniseerde regi ment bij Wakefeld de rivier was overgestoken vond het pantser- auto-eskadron van dit regiment de brug over de Timber Creek ongeveer 3 km Oostwaarts opgeblazen, hetgeen iedere verdere voorwaartsche beweging in de gewenschte richting verhinderde. De mededeeling hiervan bereikte den regimentscommandant onge veer 1 uur vom., terwijl de hoofdmacht reeds opgesloten was, ge reed voor den overgang. Tezelfdertijd ongeveer bericht ontvangen de, dat de brug bij Junction City intact was, liet hij zijn hoofdmacht rechtsomkeert maken en zette den marsch richting Junction City met gedoofde lichten voort. Hier staken zijn vooruitgeschoven af- deelingen over en bereidden zich voor om de opdracht uit te voe ren. In werkelijkheid was de brug te Junction City vernield, maar door een fout van den hulpleider was dit niet bekend bij de hulp leiders ingedeeld bij het gemechaniseerde regiment. De commandant van de bereden brigade wetende, dat alle brug gen, behalve die te Wakefield vernield waren nam, vernemende, dat het gemechaniseerde regiment daar overstak maatregelen om zijn krachten na middernacht zoodanig te concentreer en, dat hij op de flank en het front van het gemechaniseerde regiment zou zijn als dit voorwaarts ging. Gedurende deze oefening was de radio verbinding niet betrouwbaar en moest worden overgegaan tot het gebruik van motorrijders en bereden ordonnansen, hetgeen aan toont, dat bij slecht weer op radio niet vertrouwd kan worden. 62

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 64