uit de streek Noord van Fort Riley terug en nam voor den nacht een 11 km lange stelling in op zoodanigen afstand vóór de bruggen gelegen, dat ze voor een beschieting met vijandelijk artillerievuur waren gevrijwaard. Het pantserauto-eskadron zette ondertusschen zijn pogingen voort om het contact met den vijand op te nemen. Bericht ontvangen hebbende van de nadering van de gemechani seerde cavalerie bleef de bereden cavalerie-brigade in een gedekt bivak tot na het invallen van de duisternis, waarna de brigade Zuidwaarts ging langs twee secundaire wegen. Hoewel vertraagd door vijandelijke pantserauto's gedurende den nacht, had de briga de kans gezien bij het aanbreken van den dag een regiment cava lerie en een batterij artillerie tusschen de gemechaniseerde cavalerie en de twee bruggen te plaatsen en had zij de brug te Junction City vernield. In dienzelfden tijd had het andere cavalerie regiment en een batterij artillerie een sterke stelling ingenomen in front van het gemechaniseerde regiment. Juist voor het aanbre ken van den dag volgde een geconcentreerde aanval op het ge mechaniseerde regiment uit alle richtingen door pelotons met 12.7 mm mitrailleurs, gesteund door artillerievuur. Deze oefening demonstreerde de grootere snelheid, welke geme chaniseerde cavalerie in vergelijking met bereden cavalerie bij een wedloop om een kritiek terreinpunt kan ontwikkelen en voorts, dat gemechaniseerde cavalerie ongeschikt is voor nachtelijke handelin gen tegen een opdringende tegenpartij, waardoor het onmogelijk wordt opstellingen gedurende den nacht te handhaven. Vierde oefening (Schets IV). De vierde oefening was een voorbeeld van eene evenwijdige vervolging door gemechaniseerde cavalerie. Zuid van de Kansas River, van Salina tot Topeka werpen Blauwe (Oostelijke) troepen, de Roode in Westelijke richting terug. Roode troepen trachten Westelijk van Junction City naar den Noordelijken oever van de rivier over te steken. Aankomende te Topeka, ongeveer 120 km Oostelijk van Junction City, te 2 uur nam., ontvangt het eerste gemechaniseerde regiment cavalerie versterkt met 1 batterij Veld-Artillerie en verkennings vliegtuigen bevel om het hooge terrein Noord en West van Junction City en Abilene te vermeesteren en het terugtrekken van de Roode hoofdmacht naar den Noordelijken oever van de rivier te beletten. De bereden brigade, welke bivak had betrokken 11 km Oostelijk van Fort Riley, ontving zijne bevelen reeds te 12.30 nam. van denzelfden dag om te voorkomen, dat vijandelijke ge mechaniseerde cavalerie zich in het bezit zou stellen van het juist genoemde terreingedeelte. 66

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 68