Sachsen en Hannover waren niet te vertrouwen, zoodat FRIE- DRICH een macht van 36000 man onder den ouden vorst von Anhalt-Dessau een legerplaats bij Magdeburg liet innemen, van waaruit beide keurvorstendommen in bedwang waren te houden. En hij besloot de vestingen in Silezië te nemen om daarna deze provincie met een zwakker korps te bezetten, en meer troepen vrij te krijgen. Glogau viel 9 Maart door een overrompeling. En zoo stond FRIEDRICH's Silezische leger verspreid bij Jagerndorf, Troppau, Ratibor, Neustadt, Grotkau, Nimptsch, en Brieg, toen, volkomen onverwacht, het Oostenrijksche leger onder Neipperg „trotz des wütenden Schnees, der ihm in das Gesicht blies", over bergwegen via Freudenthal, Engelsberg en Würbenthal op 3 April in Zuckmantel verscheen, 4 April in Ziegenhals, 5 April Neisze. „Genau wie Napoleon bei Jena", zegt Schlieffen. Maar hier hield dan toch ook stellig elke vergelijkbaarheid op want niet alleen had Neipperg's leger de laatste 30 kilometer in 4 dagen afgelegd, daarmede den volkomen verrasten FRIEDRICH tijd gunnende, maar op den linkeroever van de Neisze bleef het Oos tenrijksche leger in stelling liggen om de Pruisen bij het over schrijden van de rivier aan te grijpen. De eenige juiste actie zou natuurlijk zijn geweest, dat Neipperg over de Neisze ging en Friedrich's verstrooide troepen versloeg zonder een oogenblik van respijt te gunnen. En zoo ging het door tot 9 April, over en weer tastende en niets wagende, en blunderende tot in het oneindige. En daarom is het ook begrijpelijk, dat FRIEDRICH zelf later verklaarde „that neither Neipperg nor himself, at this time," „knew the least of War and that it would be hard to settle'" „which of them made the more blunders in their Silesian tussle." Carlyle, a.b., Vol. IV, p. 238. Op 9 April stond FRIEDRICH bij Pogarell en Neipperg een elf kilometer noordwest daarvan bij Mollwitz, beiden sterk 20000 man, en geen van beiden ook maar iets slechter ingelicht dan de ander; en den ganschen dag een zware sneeuwstorm, welke elk verkeer schier uitsloot. Den 10 April was de Pruisische macht vroeg uit de veeren; vier colonnes werden gevormd, alles gereed om tot ontwikkeling over te gaan, zoodra de vijand maar zou opdagen. Eindelijk werd een Oostenrijksch dragonder gepakt, die in één slag de sluier op lichtte door te vertellen dat de Oostenrijkers bij Mollwitz stonden. Dus voorwaarts naar Mollwitz in vier colonnes, met de cavalerie voorop en op een drietal kilometers van die plaats gekomen^ stootte de voorhoede op een Oostenrijksch verkenningseskadron, dat uit den weg werd geslagen, waarop te 12.00 bevelen werden gegeven om de slagorde in te nemen, wat te 13.30 was geschied. Carlyle. Vol. IV, p. 221: „FRIEDRICH himself, in this his first battle „had not learned that feline or leonine promptitude of spring which he „subsequently manifested. Far from it Indeed this punctilious 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 6