een moeilijken rivierovergang, welke verdedigd werd door een bereden cavalerie-afdeeling, versterkt met artillerie. De bedienin gen waren uiterst vermoeid en de reserve-voorraad benzine was gering. Een nauwkeurige verkenning was noodig om de juiste positie van de cavalerie-brigade vast te stellen en om rivierovergan gen te verkennen. Deze overwegingen, gepaard aan de omstandig heid, dat het meerdere uren zou duren om uit de marschformatie te ontplooien noodzaakten het gemechaniseerde regiment het contact te verbreken en voor den nacht terug te trekken naar een gunstig bivak met de bedoeling den volgenden dag aan te vallen. Verkenning van de rivier wees uit dat de oever aan de Westzijde 4% meter hoog was en min of meer beboscht, terwijl de Oostoever geleidelijk naar het Oosten opliep en den verdediger een goed schootsveld bood. Vier plaatsen werden ontdekt waar het mogelijk geweest zou zijn voor de voertuigen om de rivier in colonne met eenen over te trekken. Deze oefening demonstreerde de mogelijkheid voor gemechani seerde cavalerie om groote afstanden over wegen af te leggen. De geforceerde marschen eischten echter veel van personeel en voer tuigen en toonde de absolute afhankelijkheid aan van benzineaan vulling. Hierbij bleek tevens de belangrijkheid van vernielingen, welke,, mits op geschikte plaatsen aangebracht, gemechaniseerde eenheden kunnen dwingen wijde omtrekkingen te maken en te doen operee- ren in voor hen ongunstig terrein. Tevens werd de waarde van verkenningsvoertuigen bij bereden cavalerie duidelijk gedemon streerd. Voorts bleek dat de bewegingen van de gemechaniseerde eenheden van uit de lucht makkelijk konden worden vastgesteld. Vijfde oefening. Dit was de eerste gelegenheid, waarbij gemechaniseerde en bere den cavalerie in samenwerking met elkaar gebruikt werden. De onderstelling hield de verkenning, den naderingsmarsch en den aanval van een uit gemechaniseerde en bereden cavalerie samen gestelde macht tegenover een soortgelijken tegenstander in. De oefening toonde aan, dat de moeilijkheden, waarvoor de commandant van zulk een macht gesteld werd bij het leiden van den naderingsmarsch van eenheden met verschillende bewegings snelheid en tijdens d.en aanval, veel studie en oefening eischt, ze toonde tevens aan, dat in afwisselend terrein gemechaniseerde voertuigen moeten worden gebruikt op dat gedeelte van het ge- vechtsveld, dat gunstig is voor hunne actie, waarvan het logisch gevolg is, dat de gemechaniseerde eenheden van beide partijen, zich tegenover elkaar zidlen bevinden. 68

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 70