bij Fort Riley in handen werd bevonden van blauw, staken twee eskadrons bereden roode cavalerie over bij een doorwaadbare plaats. Met behulp van pantserauto's gasmortieren en een rook scherm, gelegd door een vliegtuig, verdreven zij de vijandelijke krachten, die de brug vasthielden, maar vonden de brug gedeelte lijk vernield. De cavalerie-brigade marcheerde toen naar een brug 15 km meer Noordelijk gelegen en stak daar de rivier over. Het gemechaniseerde regiment stak de rivier over bij Man hattan en marcheerde naar het Westen. De verkennings-afdeeiingen meldden, dat de vijand een stelling had ingenomen op het hooge terrein Noord van Fort Riley. Het gemechaniseerde regiment maakte een groote omtrekking, waarna een gezamenlijke aanval van de geheele macht volgde. Schets V toont de naderingswegen van de verschillende onder deden en de uitgangsopstellingen, vanwaar de aanval werd ingezet. Bij deze oefening leidde de commandant vanuit een vliegtuig. Van daar uit controleerde hij de bewegingen van de troepen naar hun uitgangsopstelling en gaf het sein voor den aanval, zoodra de troepen de hun aangewezen opstellingen hadden ingenomen. Bij den aanval dreven de bereden elementen, hierbij een nuttig gebruik makend van het terrein, den vijand terug in de hoofd stelling en viel het gemechaniseerde regiment in flank en rug aan. De&e oefening demonstreerde de voordeelen van een samenwer king tusschen gemechaniseerde en hereden cavalerie en gaf een uitstekende methode aan voor een gemeenschappelijken aanval van zeer bewegelijke eenheden met verschillende marschsnelheden. Het toonde tevens de noodzakelijkheid aan hij de Roode partij om hij een verwacht optreden van gemechaniseerde vijandelijke troepen een groote reserve in de hand te houden om aan eene bedreiging uit elke richting het hoofd te kunnen bieden. Conclusies. Gemechaniseerde afdeelingen ondervinden meer den invloed van het terrein dan elke andere troepensoort. Een klein riviertje kan reeds een ernstige of zelfs onoverkomelijke hindernis vormen. Vernielingen nemen een belangrijke plaats in en handig toegepast door een ondernemenden vijand zullen zij de kansen op succes voor een gemechaniseerde eenheid belangrijk verminderen. 's Nachts zijn gemechaniseerde eenheden op zichzelf zeer kwets baar, wanneer een ondernemende vijand in de nabijheid is. De brandstofaanvulling van een gemechaniseerde eenheid gedu rende een eenigszins langdurige gevechtshandeling moet zeer zorg vuldig voorbereid, uitgevoerd en beveiligd worden. Groote snelheden bij verkenningen langs de wegen kunnen storingen en ongelukken veroorzaken, terwijl zij den vijand de kans bieden voor het leggen van hinderlagen, daar een zorgvuldige verkenning bij groote snelheden niet uitgevoerd kan worden. 70

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 72