Een codetekst, welke op deze wijze wordt behandeld, noemt men „vercijferde codetekst" of kortweg „vercijferde code". V B. a. Onder „practisch niet ontsluierd kunnen worden" moet hier worden verstaan, dat de ontsluiering dermate moeilijk en tijdroovend is, dat het niet gemakkelijk zal vallen een ontsluie ring zóó tijdig te bewerkstelligen, dat men van den inhoud der ontsluierde berichten nog partij kan trekken. Aangezien bij verandering van sleutel de met behulp van het cijfervierkant vercijferde teksten voor den leek uiterlijk geen her kenbare verandering vertoonen, en het voor ontsluiering beslist noodzakelijk is, dat men een aantal teksten onderzoekt, welke met behulp van één en denzelfden sleutel zijn vercijferd, hebben we door het herhaaldelijk wijzigen van den sleutel dus een zeer werkzaam middel in de hand om de kans op ontsluiering tot mini male proporties terug te brengen. b. Dit lid bevat naar mijn gevoelen een kleine onduidelijkheid door de woorden „op deze wijze". Indien een tegenpartij over eenzelfden tekst zoowel in klaar schrift als in geheimschrift beschikt, dan kunnen wel degelijk an dere met toepassing van denzelfden sleutel vercijferde berich ten worden gelezen, terwijl algeheele ontsluiering binnen zeer kor ten tijd het gevolg kan zijn het zou onverstandig zijn, om voor dit feit de oogen te sluiten. Het geheimschrift „an sich" wordt daardoor echter niet onbruik baar, mits men instantelijk den sleutel verandert. De tegenpartij is daardoor dan weer even ver als te voren, en moet haar ontslui eringspogingen van voren af aan beginnen. c. Dat het „cijfervierkant" aan den in dit lid genoemden eisch voldoet, moge blijken uit het feit, dat het voorschrift geen „ge heim" voorschrift is. De leden d. t/m f. behoeven geen nadere toelichting. C VIII en D XII. Het spionnagegevaar mag nimmer onderschat worden, in het bijzonder in een land, waar zooveel verschillende nationaliteiten en rassen wonen. Enmen bedenke, dat de ge vaarlijkste spionnen vaak niet aan of nabij het front vertoeven. ad. Hoofdstuk 1. punt 1(3). Ofschoon uiteraard in het voorschrift één bepaalde wijze van invullen van het vierkant is aangenomen, zijn hierop tal van variaties denkbaar. Vergelijk ook het gestelde in punt 5 (4) op blz. 18. punt 2a. en b. Om de sleutelletters van een gegeven sleutel woord te vinden, leze men het woord van links naar rechts letter 74

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 76