s I z voor letter na, en schrappe elke letter, welke voor de tweede (derde enz.)maal voorkomt. Stel bijv. dat het sleutelwoord luidt „STOOMVAARTMAATSCHAPPY NEDERLAND", dan leze men dus sto/mva/r/j/ ////ch/p/yned^l/^ zoodat ten slotte als sleutelletters overblijven STOMVARCHPYNEDL. En hierop wordt verder het vierkant geconstrueerd als volgt STOMVARC H P YNEDL BFG I J KQUWZ Opmerking: We hadden de „ij" van „maatschappij" uiteraard kunnen laten staan het is echter wel aan te bevelen dat in het sleutelwoord één of méér der laatste letters van het alfabet voorkomen, opdat de letters in het cijfervierkant goed dooreen komen te staan. We zul len op de keuze van sleutelwoord nog nader terugkomen bij de bespreking van punt 6. punt 3. (Vercijfering). Eerste geval. De letters worden, indien zij in dezelfde (horizontale) rij staan één voor een en in dezelfde volgorde waarin ze in het te vercijferen bigram (d.i. combinatie van twee letters) voorkomen, vervangen door de letters, welke in dezelfde rij onmiddellijk rechts daarvan staan. Om kortshalve bij het voorbeeld van het voorschrift te blijven (zie blz. 11) wordt in de 5e groep dus de H vercijferd door de P, en de E door de H, dus HE PH. Evenzoo wordt in de 11e groep de V vervangen door de M en daarna de A door de B, dus VA MB. Ligt één der letters geheel rechts, dan wordt zij vervangen door de meest links liggende letter van die rij, dus TO wordt GN; VM wordt MA; MA wordt AB enz.. Tweede geval. Een overeenkomstige redeneering geldt voor het geval, dat beide letters in één kolom (dus verticaal onder elkander) liggen, doch nu neemt men voor de vercijfering de letters, welke onmiddellijk onder de te vercijferen letters liggen. Ligt één van de letters van het te vercijferen bigram op de onderste plaats in een kolom, dan wordt zij vercijferd door de bovenste letter van die kolom. 75 B T F O G M I V A K R Q C U H W P Y N E D L

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 77