1 1 Als hulp voor snelle ontcijfering zou men thans het cijfer vierkant aan de linker- en aan de bovenzijde kunnen uitbreiden. ontcijferen. Q D U\ M A B K V M A F C L W S F C O N Y T G O N R Z E H P R Z U I Q D J U I 1 A B K V M ver cijferen. Vervaardigt men voor aanvankelijk gebruik een naar alle vier zijden uitgebreid vierkant, dan kan men dat op gemakkelijke wijze gebruiken zoowel bij ontcijfering als bij vercijfering. Heeft men eenmaal eenige routine verkregen, dan blijkt vanzelf wel, dat de uitbreiding overbodig wordt. Eerste geval. Dit letters van een cijferbigram staan in dezelfde (horizontale) rij. Zij worden nu één voor één en in dezelfde volgorde als waarin zij in het cijferbigram voorkomen vervangen door de letters, welke in diezelfde rij links daarnaast staan. Een in een rij geheel links staande letter van een cijferbigram wordt bij de ontcijfering vervangen door de meest rechts in die rij gelegen letter, dus het cijferbigram NT wordt het klare bigram OY; het cijferbigram TO wordt het klare bigram YG het cijferbigram RZ wordt het klare bigram PR. Tweede geval. Indien de letters van het cijferbigram in dezelfde (verticale) kolom liggen, worden zij ontcijferd door ze één voor één te vervangen door de onmiddellijk bovengelegen letter. Ligt een letter reeds heelemaal boven in een kolom, dan wordt zij ver vangen door de onderste letter van die kolom, dus het cijferbigram EQ wordt het klare bigram YE; het cijferbigram KT wordt het klare bigram DW; het cijferbigram DK wordt het klare bigram HD. 77 o 3 O 3 G (J u ut

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 79