„deliberation, and slow exactitude as on the reviewing-ground is wonderful and noteworthy at the first start of FRIEDRICH; 'the ,,faithfu apprentice hand still rigorous to the rules of the old shop „Xen years hence, twenty years hence, had FRIEDRICH found Neipperg ™s condition, Neipperg's account had been soon settled! Schheffen„Viertelj. H., biz. 9:" (N.a.v. den opmarsch van de geheele macht in IV2 uur)„Eine dem mordernen Strategen unheimliche Ge- „schwindigkeit. Nur dadurch begreiflich, dasz Friedrich in fünf Kolonnen „marschierte. Jetzt würde man in einer Kolonne seine Krafte zusam- „menhalten, viele Stunden lang aufmarschieren, nie fertig werden und c ™.pPen ejnzeln ins Gefecht werfen". (In breng in herinnering, dat Schheffen dit schreef in 1912). Neipperg was volkomen verrast en moest nog zijn geheele slagorde opbouwen toen FRIEDRICH reeds gereed was. De Oos- tenrijksche cavalerie van uitstekende kwaliteit en aangevoerd door den veldmaarschalk von Romer was 't eerste gereed en daar zij de macht van de geheele Pruisische artillerie te verduren had, kon von Römer haar niet langer laten wachten op Neipperg's opmarsch maar zette haar tot de charge aan. Hij zwenkte uit naar het noor den, maakte daarna rechtsom en wierp zich met 4500 ruiters op de veel zwakkere Pruisische cavalerie van den rechtervleugel die omver werd gereden. FRIEDRICH snelde zelf met eenige eskadrons te hulp; maar alles was tevergeefs, de Pr. cavalerie werd tei uggeworpen en FRIEDRICH werd op die vlucht meegesleept De rechtervleugel van de Pr. infanterie had intusschen front gemaakt naar het noorden en brak met zijn vuur het elan der vijandelijke cavalerie, waarvan de rechterhelft voor het geheele Pr. front voorbijjoeg achter de Pr. cavalerie aan, om daarna weder in het noorden te verzamelen. En nogmaals viel de Oostenrijksche cav. aan en kwam thans tusschen de beide Pr. inf. linies terecht. Waar was FRIEDRICH inmiddels gebleven Maarschalk Schwerin, die de Pr. infanterie aanvoerde en die FRIEDRICH voortdurend in 't heetst van het gevecht zag, deelde den Koning mede, dat de slag verloren was en dat vóór alles Zijn Persoon gered moest worden. En het gelukte hem na veel moeite en haast bedreiging om FRIEDRICH te overreden het slagveld te verlaten. Met een klein geleide ging de Koning tot Oppeln op 55 km. van het slagveld en stuitte daar op een groep Oostenr. cavalerie, zoodat hij nauwelijks aan gevangenneming ontsnapte. Hij ging toen terug naar Löwen in een wanhopige stemming en trof daar een Pruisisch eskadron aan en een ordonnans, die hem de overwinning van Mollwitz kwam melden. Schwerin, die den overigens gezonden raad had gegeven aan den Koning om zich te redden, had daarna kans gezien om het gevecht toch nog te zijnen gunste te doen verloopen en de Oostenrijkers tot den aftocht te dwingen. FRIEDRICH keerde daarop naar Mollwitz terug en daar eindigde zijn 16-urige tocht in „Fairy Land". Het is duidelijk dat kwaadsprekers FRIEDRICH's handelwijze als lafheid hebben

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 7