Derde geval. Hier is eigenlijk van een omgekeerde handeling geen sprake; men handelt geheel overeenkomstig het gestelde ad derde geval van punt 3, dus het cijferbigram DA wordt het klare bigram IK. Vierde geval. Bestaat een cijferbigram uit twee dezelfde letters, dan wordt de klare beteekenis daarvan gevonden door de verdub beling te nemen van de letter, welke in het cijfervierkant onmid dellijk links daarvan is gelegen. Ligt een cryptoletter reeds geheel links, dan wordt de klare beteekenis gevonden, door de meest rechts gelegen letter van die zelfde rij te nemen, dus het cijferbigram FF wordt het klare bigram SS; het cijferbigram NN wordt het klare bigram 00; het cijferbigram JJ wordt het klare bigram DD. punt 5 (2) b. Het veranderen van ij in y heeft verschillende oogmerken (bekorting, drukken van letter-frequentie en voor komen van verwarring met J-code-groepen). In dit verband wijs ik hier op het vreemde verschijnsel, dat de ij in sommige afkortingen voorkomt, bijv. in Bijlage D: batterij bij (blz. 57) schrijver sij (blz. 65) vijand(elijk) vij (blz. '67). J) Het is ongetwijfeld de bedoeling om bij de vercijfering daarvan te maken resp. by, sy, en vy, zooals voor zoover betreft de laatstgenoemde afkorting -blijkt uit het in het voorschrift op blz. 17 uitgewerkte voorbeeld. Wellicht ten overvloede wijs ik hier nog eens op het pertinente voorschrift, dat het gebruik van afkortingen en van den J-code verplicht is. Men moet dus steeds de Bijlagen bij de hand hebben en deze onafgebroken nauwkeurig raadplegen. We zullen thans dat voorbeeld op blz. 17 van het voorschrift nawerken. Aangezien we het echter nog niet hebben gehad over schuilnamen, zal ik den commandant van het 3e Regiment Infan terie "in het onderstaande niet ,,K(arel) 2" noemen, doch voor het gemak van den Lezer een woordelijke vercijfering geven. Op "hét gebruik van schuilnamen kom ik naderhand terug. Bericht„Ik zal met het aanbreken van den dag gelijktijdig aan vallen met de 3e compagnie op de vijandelijke stelling en zal Commandant 3e Regiment Infanterie b Zie ook blz. 68 le kolom letter Y. 78

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 80