ren van den Geneeskundigen Dienst van de Koninklijke Land macht (1) nog eens bekijken. Het meerendeel der vakken houdt rechtstreeks verband met den werkkring van den officier van gezondheid in Nederland. Het zou me te ver voeren hier in den breede de motieven uiteen te zetten, waarom n.m.m. het volgen der leervakken sub 1, 2, 4, 6, 9 en 10 voor den aspirant- of voor den pas-benoemden officier van gezondheid bestemd voor ons le ger van zeer geringe beteekenis is. Hier moge worden volstaan met de aanteekening, dat voor de Indische opleiding een geheel an dere stof doorloopen moet worden, dan voor de Hollandsche. De beschouwingen over de algemeen-militaire opleiding en de militair-technische opleiding voor onze officieren van gezondheid wil ik hier beëindigen met de volgende conclusies a. de algemeen-militaire opleiding behoeft slechts rekening te houden met het algemeen militair karakter van den werkkring van den officier van gezondheid in tijd van vrede en in tijd van oorlog. b. de militair-technische opleiding moet rekening houden met het bijzonder militair karakter van dezen werkkring in het leger waarvoor wordt opgeleid. Ik zou thans willen overgaan tot een rechtstreeksche beschou wing over de voorstellen, vervat in de nota van het Departement van Oorlog dd. 15 Mei 1934, voor zooverre deze mij uit het artikel van Kolonel Dr. J. M. Elshout bekend zijn. De algemeene-militaire opleiding. T.a.v. deze opleiding geven de voorstellen een drietal wegen aan, welke naar het gewenschte doel zouden kunnen leiden, nl. 1. Een opleiding in Nederland bij de Koloniale Reserve te Nijme gen (suggestie Redactie I. M. T.). 2. Een opleiding in Nederland bij een der compagnieën hospi taalsoldaten. 3. Een opleiding in Nederlandsch-Indië in den vorm van een de tacheering bij den troep. O Leervakken. 1. Vredes- en oorlogsorganisatie van het Ned. Leger. 2. Beginselen der tactiek. 3. Werkkring van den M. G. D. in tijd van vrede en van oorlog. 4. Kaartlezen, terreinleer en oriënteering. 5. Mil. hygiëne, alsmede geneesk. toezicht op de lichamelijke ontwikkeling. 6. Opleiding en dienst v/h mil. geneesk. hulppersoneel. 7. Chemische strijdmiddelen. 8. Mil. wetten, v.z.v. voor den res. off. v. gez. van belang. 9. Reglementen en dienstvoorschriften. 10. Dienstcorrespondentie. 11. Pistoolschieten. (Ontleend aan I. M. T. 1934, nr. 11 bldz. 1103.) 86

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 88