lende opleiding in Indië. Ik denk me daarbij de opleiding in Holland echter niet als een algemeene oriënteering, doch als een eerste ken nismaking met het militair-technisch gedeelte van den werkkring van den officier van gezondheid van het Indische Leger, die een voortzetting vindt in den te Weltevreden te volgen cursus. Bedoel de opleiding zou dan ook m.i. beter gegeven kunnen worden aan inrichtingen van onderwijs, die reeds tientallen jaren zijn ingesteld op een opleiding voor het leger in Indië, dan aan een nog op te richten Indische afdeeling van de school voor reserve-officieren van gezondheid. Met name aan de H. K. S. of aan de K. M. A. zou een inleidende opleiding als hierboven bedoeld zeer goed mogelijk zijn, waarbij ik voor mijn persoon, gezien de doelstelling van deze opleiding, voor dit geval de voorkeur zou willen geven aan de K. M. A. Het programma zou dan in hoofdzaken kunnen omvat ten 1. Vredes- en oorlogsorganisatie van het Koninklijk Neder- landsch-Indische Leger, waarbij tot in bijzonderheden te be handelen de formatiën van den militair geneeskundigen dienst. 2. Beginselen der tactiek en tactische Indische reglementen, voor zoover de kennis hiervan voor den officier van gezondheid gewenscht is. 3. Chemische strijdmiddelen, f1) 4. Kaartlezen, terreinleer. voor den dienst in 5. Reglementen en dienstvoorschriften. Ned-Indië 6. Dienstcorrespondentie. 7. Pistoolschieten. 8. Paardrijden. Conclusie Een algemeen-militaire opleiding bij de Koloniale Reserve en een militair-technische vooropleiding aan de Koninklijke Militaire Academie vormen naar dz. meening een gezonde basis voor een voortgezette opleiding na aankomst in Nederlandsch-Indië. 90 (b Een leervak voor de cadetten van alle wapens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 92