8. DE KLEEDING TE VELDE IN DE TROPEN door M. J. W. DE GROOT, Officier van Gezondheid 2e Klasse. In dit artikel zullen de hygiënische eischen besproken worden, die wij door de bijzondere klimatologische omstandigheden aan de kleeding in de tropen moeten stellen, om vervolgens in het kort na te gaan in hoeverre de veldtenue van het Kon. Ned.-Ind.-Leger aan deze voorwaarden beantwoordt. Door alle eeuwen heen heeft de menschheid getracht zich te beschermen tegen regen, wind en zonneschijn en men zou geneigd zijn te meenen, dat thans, door de ervaringen onzer voorouders en den grooten vooruitgang van de techniek, een tegen de elementen afdoende bescherming gevende kleeding zou bestaan. Als men echter bedenkt, dat nog steeds in de verschillende legers naar verbeteringen wordt gestreefd en ook in den wereld oorlog de veldtenue nog verre van ideaal was, behoeft dat dan ook eenige verklaring. De moeilijkheden die zich hebben voorgedaan bij de pogingen om de kleeding te velde in hygiënische opzichten te verbeteren, worden duidelijk, wanneer men de historische ontwikkeling volgt. In vóórhistorische tijden moet de mensch zich met een dierenhuid of eenvoudig weefsel bedekt hebben, als beschutting tegen kou en hitte en andere klimaatsinvloeden. Als tweede factor kwam hierbij het schaamtegevoel, dat naar een bedekking van het lichaam deed zoeken, nog later de zucht om zich te tooien. Bij de verdere differentiatie zien we dan, dat gepoogd wordt het ambts- en standsverschil in de kleeding tot uitdrukking te brengen, terwijl later, met de opkomst van de sport, ook hygiëni sche opvattingen zich doen gelden, maar onder alle omstandig heden blijft bescherming tegen het klimaat een eerste eisch. Hoe staat het nu met de veldtenue van den soldaat Hieraan werd in vroeger jaren als hoofdvoorwaarde gesteld, dat ze kleurig en fraai moest zijn. Langzamerhand bleek de onbruik baarheid echter van de onhandige en zwierige kleeding en werd de eisch van doelmatigheid gesteld. Hygiënische factoren spraken nog weinig mee, naar militaire criteria werd gehandeld. Tenslotte bleek echter, dat een compromis wel altijd zijn be- Naar een voordracht gehouden te Tjimahi in December 1934. 91

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 93