zwaren zou houden, en maakte zich allerwegen het streven ken baar om tot een splitsing te komen van uitgangs- en veldtenue. Alvorens dit met enkele voorbeelden toe te lichten, wil ik eerst trachten de historische ontwikkeling van de kleeding met een klein schema-tje te verduidelijken. Major STACKE laat zich in de Journal of the Royal United Service Institution ongeveer als volgt over dit onderwerp uit1) ,,In de vroegste tijden stelde elke veldheer de kleeding van zijn soldaten vast. Eerst in de 17de eeuw kan van een militaire uni form worden gesproken. Elk leger had een eigen kenmerkende kleur. Voor het Engelsche leger was dit vooralrood. Deze kleur wordt thans nog aangetroffen bij de uniformen van het in de mid deleeuwen opgerichte korps „Yeoman of the Guard", welke vrijwel onveranderd zijn gebleven. Invloed van buiten bleef niet uit, zoodra de Engelsche legers naar het Continent, naar Amerika of naar de koloniën werden gezonden, terwijl bovendien al spoedig de aard der troepen en hun vechtwijze hun invloed op de uniform deden gelden. Zoo ontstond de kleedij voor zware cavalerie (stalen helmen, kurassen, laarzen), voor het voetvolk (kniebroek, roode jas en breedgerande hoed) en voor de dragonders (als van het voetvolk, doch met laarzen). Ook voor de artillerie ontstond langzamerhand een uniform, welke echter donkerblauw was instede van rood, aangezien deze 92 Verklaring Schema BE beschutting tegen exogene noxen uitwendige schadelijke in vloeden). KU kuischheids principe. A differentiatie door ambt en aanzien. - Ko kosmetisch principe. B behaagzucht. H. hygiëne. D cirkel v. doelmatigheid. Y cirkel v. ij delheid. De diagonaal BE geeft de lijn aan, waarlangs het compromispunt zich door de eeuwen heen heeft be- wogen en stelt dus de eenheidsuni- form voor, die zoowel te velde, als ook voor uitgaanstenue gebruikt kan worden. De driehoek V. T. is— al thans voor de unitaristen de ideale veldtenue. Voorts valt uit schema te lezen, hoe B zich lijnrecht tegenover Ku (het schaamtegevoel) bevindt, hoe A (zwart en blauw uniform der militairen, kleeding der geestelijkheid enz.) spot met H. en hierbij achtergebleven is en hoe moeilijk Ko te combineeren is met BE. (zie later). 1) Overgenomen uit het I. M. T. jaargang 1934 No. 5 en 7.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 94