zoeken naar een nog betere dienstuniform. Thans is een veldtenue in beproeving, welke zéér practisch is, doch verre van smaakvol." Zoo ziet men, nu naar doelmatigheid wordt gestreefd, gaat het aesthetisch effect er op achteruit (zie schema). Het merkwaardige is echter dat we thans in enkele Europeesche landen onder invloed van groote politieke stroomingen weer de neiging zien terugkomen om concessies te doen in de richting van het kosmetische principe. Het volgende stukje van Hauptmann uit het Militar Wochen- blatt, moge dit toelichten2) „De bestaande uniform in het Oostenrijksche Bondsleger ver toonde zeer veel overeenkomst met de Duitsche. Men is thans vrijwel tot de oude vóór-oorlogsche uniform teruggekeerd, met de, voor Oostenrijk traditioneele kepi als hoofddeksel. Schr. vraagt zich af of deze terugkeer naar het oude moet worden beschouwd als een demonstratie, dat de „Anschluss-gedachte" geheel is los gelaten. Men heeft hier met de huidige begrippen omtrent eenvoud en onzichtbaarheid in het terrein geheel gebroken. Evenals vroe ger worden de verschillende troepensoorten door kleuren onder scheiden." (zie schema). In het Wetensch. Jaarbericht van de I. K. V. van 1933 lezen we over dit onderwerp: Uniform wijziging. „Blijkens de daarover in de vakliteratuur verschenen berichten, heeft het jaar 1933 allerwege in het teeken van de uniform wijziging gestaan. Het Militar Wochenblatt No. 1 van 4 Juli 1933 bevat een met foto's toegelichte uitvoerige beschrijving van de nieuwe veld- uniform van het Duitsche leger. Van algemeen belang is de aanhef van dit artikel, welke hier onverkort volgt „Die wesentlichsten Forderungen, die an einen brauchbaren Dienstrock gestellt werden müssen, sindGeringes Gewicht, grösste Verpassungsmögligkeit, gute Bewegungsfreiheit und verbesserte hygiënische Eigenschaften. Die seitherige Dienstrock konnte keiner dieser Forderungen erfüllen, solange er als Einheitsrock für Dienst und Ausgang Verwendung fand. Erst die Trennung von Dienst- und Ausgehan- zug schaffte die Grundlage zu ihrer zweckmassigen Gestaltung und zur Erfüllung der an sie gestellten Forderungen. Ein Dienstrock muss nach den Erfordernissen des praktischen Dienstes gestaltet werden". Voorts blijkt uit andere berichten, dat ook bij het Engelsche, Italiaansche en Zweedsche leger tot wijziging der uniform is overgegaan. In vele gevallen bestaat de wijziging hierin, dat de veld jas met staanden kraag is vervangen door een jas met liggend en open kraag met bijbehoorende blouse (overhemd) 94 Overgenomen uit het I. M. T. Jaargang 1934 No. 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 96