Ook bij het Indische leger gaan steeds meer stemmen op tot wijziging der uniform. In dit verband kan worden verwezen maar hetgeen daaromtrent is gepubliceerd in het orgaan van de N. I. O. V. jaargang 1933. V. w. b. de velduniform beperken zich de bezwaren eigenlijk slechts tot den staanden kraag. Wel altijd zal het uit economische overwegingen een zoeken blijven naar een éénheidsuniform, die op eenvoudige wijze van veldtenue in nettere kleeding kan veranderd worden. Wij zitten hier met onze hygiënische eischen eenigszins tusschen (zie schema) Ook in het Nederl.-Ind. leger beschikken de mindere militairen practisch slechts over één uniform, zoowel voor den dienst als voor Zon- en Feestdagen. In het Wetenschappelijk Jaarbericht van het vorige jaar lezen we hierover „Het kan inderdaad niet worden ontkend, dat de uniformquestie vooral voor de mindere militairen verschillende redelijke wenschen onbevredigd laat. Voor hen toch is de bestaande toestand zóó, dat zij eigenlijk slechts over één uniform beschikken, zoowel voor alle diensten, als voor uitgaanstenue, n.l. de grijsgroene veldkleeding, aangezien de serge uniform nu het dragen daarvan op Zon- en feestdagen facultatief is gesteld maar zelden meer wordt gebruikt. Aan invoering van een witte uniform voor deze categorie van militairen kan wegens de hooge kosten van aanschaffing, vernie- wing en onderhoud (wasschen), niet worden gedacht. Door het Legerbestuur is dan ook in verslagjaar opdracht gege ven, om het heele kleedingvraagstuk wederom in studie te nemen en daarbij de oplossing te zoeken in ondervolgende richting le. het doen vervallen van de serge uniform, 2e. invoering van een diensttenue, bestaande uit overhemd, korte broek en beenwindsel, 3e. invoering van een uitgaanstenue, door bij het tenue sub 2 een open jas en das te verstrekken en c.q. een lange broek, instede van een korte met beenwindsels. Hierbij zal de kraag van het overhemd zoodanig zijn te constru- eeren, dat hij zoowel openliggend als dichtgeknoopt met das kan worden gedragen. Voorts zal nog zijn te streven naar een stoffage, die minder aan kreuken onderhevig is, en-met behoud van de tactische goede kleur een fraaier aanzien heeft Vervanging van de gladde bronzen knoopen, door gedecoreerde (in relief) staat mede op het programma. Met deze beginselen tot richtsnoer is reeds een aanvang gemaakt met de vervaardiging van een serie proefmodellen van diverse stoffage en kleurnuances. 95

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 97