Hoewel uitderaard omtrent den uitslag van deze werkzaamheden nog geen definitieve mededeelingen kunnen worden gedaan, wordt het zeer goed mogelijk geacht, dat op deze wijze het klee- dingvraagstuk tot een bevredigende oplossing kan worden gebracht, waarbij de militairen de beschikking zullen krijgen zoowel over een nette uitgaansuniform, als over een practisch en gemakkelijk zit tend diensttenue. Het verlangen naar een witte uniform zal dan vanzelf vermin deren". Hier vinden we dus weer een concessie aan het kosmetische principe, terwijl, m.u.w. den open kraag over hygiënische eischen in het geheel niet wordt gesproken. Zoo was tot 1932 in de verschillende legers met de hygiënische eischen, die aan een veldtenue moeten worden gesteld, onvoldoen de rekening gehouden. De voorwaarden, die in het algemeen aan de kleeding te velde gesteld worden zijn de volgende De kleeding moet soepel zijn, vervaardigd uit een sterke wasch- bare stof, en van een gedekte, onopvallende kleur. De aanschaffingsprijs moet laag zijn en de slijtageverschijnselen gering. De kleeding moet goed passend, d.i. niet te ruim en niet te klein zijn. De been- en armbewegingen moeten vrij en ongedwongen kunnen zijn. De bovenbekleeding moet een behoorlijke afsluiting geven, om het indringen van insecten, enz. te verhinderen en moet zoo min mogelijk uisteeksels hebben om geen belemmering te geven, bij voortbeweging in het terrein. Verder De kleedmg moet zoo min mogelijk wegen. en ten slotte -.Onder- en hovenkleeding moeten afdoende be schutting geven tegen klimatologische schadelijkheden. Het doel van de kleeding in de tropen is een bescherming tegen thermische en chemische inwerking der zonnestralen zonder echter de warmteafgifte, de luchtverversching en zweetverdam- ping te belemmeren. Volgens RUPNER onderscheidt men aan kleeding primaire en secundaire physische eigenschappen. De primaire worden bepaald door de eigenschappen van de stof, waaruit ze gemaakt is, en wel voornl. door de hygroscopische hoedanigheden, de elasticiteit en het zwellingsvermogen, terwijl de secundaire afhankelijk zijn van de wijze van weven, waardoor de luchthoudendheid, dikte, per meabiliteit, het reëele geleidingsvermogen en de watercapaciteit 96

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 98