9. STATISTISCH OVERZICHT van de behandelde zieken der Koloniale troepen (Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao, Koloniale Reserve) over het jaar 1933 (S. O. K. T.) door A. J. M. BAKKER, Officier van Gezondheid 1ste kl. Bij het verschijnen van het nieuwe statistisch overzicht van de behandelde zieken der Koloniale troepen over het jaar 1933 is het wel de moeite waard om een terugblik te werpen op de geschie denis der voorafgaande overzichten. Van 1859 tot 1902 kwamen elk jaar in het Geneeskundig Tijd schrift voor Nederlandsch-Indië één of meer bijdragen voor, sta tistische gegevens bevattende omtrent den gezondheidstoestand in het Indische Leger. 1) De eerste publicatie droeg den titel van „Summier ziekenrapport van den Militair Geneeskundigen Dienst op Java en Madoera over het jaar 1850 en was opgemaakt door Dr. W. BOSCH, den toen- maligen Chef over den Geneeskundigen Dienst in Nederlandsch- Indië. In 1902 verscheen de laatste jaarlijksche bijdrage, het „Summier ziekenrapport van het Nederlandsch-Indische Leger over het jaar 1901". Na dien tijd werden de jaarlijksche statistieken niet in het Geneeskundig Tijdschrift voor Nederlandsch-Indië opgenomen, doch afzonderlijk uitgegeven als „Statistisch Overzicht der behan delde zieken van het Neder landsch-Indische Leger", aanvankelijk in één bandje vereenigd met een dergelijk overzicht betreffende de behandelde zieke paarden en muildieren, doch sinds 1909 geheel geëmancipeerd van de dier-geneeskundige statistiek. Daarna vinden we in het Geneeskundig Tijdschrift voor Neder landsch-Indië betreffende de Militair-Medische statistiek nog 2) Zie vergelijkend overzicht van den gezondheidstoestand in het Neder- landsch-Indische Leger over 1930 en de laatste tien tot vijf en twintig voorafgaande jaren door Officier van Gezondheid 2e. klasse Dr. P. N. TISSOT VAN PATOT in bijlage 3, Juni 1932 van het Geneeskundig Tijdschrift voor Nederlandsch-Indië. 109

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 111