3. HET VERZET TE LHONG, 23 November 29 December 1933 (met 3 bijlagen door P. SCHOLTEN, Kapitein van den Generalen Staf. INLEIDING. Het is thans ongeveer een jaar geleden, dat in het landschap de VI moekims Lhong „als een donderslag bij helderen hemel", verzet tegen de keumpeunie uitbrak. Dank zij het snelle en volkomen succes van de militaire actie kon in het zware terrein, waarin de bende zich bewoog, de orde en rust in ruim 5 weken volledig worden hersteld. Onze troepen hebben in het algemeen uitstekend werk verricht; vele voorbeelden van juist, moedig en voortvarend optreden zullen bij de bestudeering van deze actie opvallen. Daarnaast zijn fouten gemaakt. Doch dit behoeft ons niet te verontrusten. Ten allen tijde zullen troepen, welke geen ervaring te velde hebben kunnen opdoen, fouten maken, indien zij worden geroepen tegen verzetslie den op te treden, niettegenstaande de beste oefening in het garnizoen. Mijn opmerkingen over gemaakte fouten en over minder juist optreden zullen in een afzonderlijk hoofdstuk worden behandeld. Ik zal mij echter beperken tot het bespreken van de voornaamste. Evenwel is uit deze actie veel méér te leeren. De aandachtige lezer zal bij het toetsen van het optreden onzer troepen aan het V.P.T.L. veel stof kunnen vinden, welke voor het behandelen bij theorieën van nut kan zijn. In de laatste jaren hebben zich geen belangrijke feiten, waaruit lessen zijn te putten in verband met een actie tegen verzetslieden, voorgedaan. Ik meende dan ook goed te doen, het verzet te Lhong op eenigszins uitgebreide schaal te behandelen. 27 1) I en II achter in dit nummer, III in den tekst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 29