een aantal ondergeschikte medewerkers wordt geholpen. De mi litaire arts van de afdeeling zal daarbij zijn aandacht hebben te vestigen op de medische kwesties, die in overweging genomen moeten worden en zal derhalve met genoemden officier hebben samen te werken. De Conventie schrijft bovendien voor, dat zoo mogelijk een medicus aan het onderzoek en de identificatie der lijken vóór hun begraving of verbranding zal deelnemen. Het eenige middel om een eenigszins betrouwbare identificatie vóór of na de begrafenis te verwezenlijken is het dragen van een identiteitsplaatje. De Commissie voor Standaardiseering van het geneesk. materieel heeft een identiteitsplaatje voorgesteld, vervaardigd van roestvrij staal, welk plaatje thans ook interna tionaal is vastgelegd. Naar ik verneem werd in den A. C. W. te Bandoeng reeds een dergelijk plaatje aangemaakt, dat aan de internationale eischen voldoet. Bovengenoemde organisatie zal tegelijkertijd tot taak hebben alle verzamelde dooden en hunne persoonlijke bezittingen te registreeren. Verder zal ze inlichtingen moeten verschaffen om trent de dooden en zieken, die tot het eigen of vijandelijk leger behooren. Reeds in vredestijd zal men doelmatige registers moeten samenstellen, die bestemd zijn om door bedoelde organisatie ge bruikt te worden, terwijl de belanghebbende diensten zich ver trouwd hebben te maken met de inrichting dier registers. Deze inlichtingen zullen op bepaalde tijden aan de Opperste Leger leiding moeten worden toegezonden, om door tusschenkomst van een orgaan, dat aan het Hoofdkwartier is toegevoegd, te worden doorgezonden aan de Centrale Oorlogsadministratie. Op deze cen trale administratie zal eindelijk de verplichting rusten aan den tegenstander of den Staat, die met diens belangen belast is, alle inlichtingen te doen toekomen, die hem in dit opzicht verschaft kunnen worden, zoodoende het edel doel, dat de Conventie na streeft, dienende. Reeds in vredestijd zal men voorbereidende maatregelen kunnen en moeten nemen, die noodig zijn om te kunnen voldoen aan de voorschriften van art. 13, dat voorziet in de vaststelling van een overeenkomst betreffende de overeenstemming der verschillende rangen van het geneeskundig personeel in de verschillende legers. Het doel hiervan is om zoo mogelijk tot een gelijkstelling der sol dijen en toelagen te komen van het vijandelijk geneeskundig personeel met die van het eigen personeel. De door de C.v.G. overeengekomen bescherming van het genees kundig personeel en materieel is onderworpen aan zekere voor waarden, die door haar zijn gespecificeerd. Onder alle omstandig heden zullen de werkzaamheden van de geneeskundige formaties Het nieuw ontworpen model wordt momenteel aan een draagproef bij den troep onderworpen. Red. 230

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 104