moeten worden uitgeoefend onder bescherming van het embleem der Conventie. En daarom moeten deze formaties onschendbaar zijn, zooals reeds eerder vermeld werd. Ongelukkigerwijs moet steeds rekening worden gehouden met de mogelijkheid van mis bruiken. Een misbruik van dezen aard heeft zich gedurende den laatsten oorlog voorgedaan en misschien ook wel in den daaraan voorafgaanden, waarin de Conventie door de oorlogvoerenden leeds was erkend. Dit misbruik bestaat in de neiging, die personen, niet tot den geneeskundigen dienst behoorende, hebben, om onrecht matig den Roode-Kruis-armband te dragen, teneinde zich zoodoen de te vrijwaren tegen de gewone gevaren. Teneinde dit misbruik tegen te gaan is het nu voorgeschreven (art. 21), dat het genees kundig personeel bovendien voorzien zal worden van een speciaal identiteitsbewijs, waaraan men den naam heeft gegeven van identi teitskaart. Ook deze kaart is thans internationaal reeds vastgelegd. Een aantal dier kaarten, welke aan de internationale eischen vo doen zijn ook op het D.v.O. te Bandoeng opgelegd (zie repro auctie) Het zou aanbeveling verdienen deze kaart te doen insluiten m een enveloppe, voorzien van een venster van doorschijnend papier, dat den stempel van de militaire autoriteit of van de Directie van het Roode-Kruis laat doorschemeren, alsook de photo van den houder indien het personeel betreft, dat niet in militaire uniform gekleed is. Verder zal de kaart in de borstzak gedragen moeten worden, ev m een waterdichte portefeuille. In dit verband wil ik nog opmerken, dat de armband, gedragen door het personeel van en geneeskundigen dienst, voorzien moet zijn van een stempel van de militaire dan wel van elke andere bevoegde autoriteit. e,^01, 0,r!ngen' ^ie in ^aatste jaren door den vliegdienst zijn bereikt, hebben een meer en meer uitgebreid gebruik dezer toe stellen voor geneeskundig transport tot gevolg gehad. In verschil lende landen worden deze transporten bewerkstelligd door vlieg- uigen, dle speciaal als ambulances zijn uitgerust en als zoodanig groote diensten bewijzen. De nieuwe Conventie heeft dan ook de aanwending van dit vervoermiddel in tijd van oorlog voorzien en heeft voor dezen dienst een aantal fundamenteele voorschriften vastgesteld (art. 18). Deze vliegtuigen moeten eveneens voorzien zijn van het Roode-Kruis-teeken. In dit verband wil ik er op wijzen dat de ambulancevliegtuigen, die in vredestijd door particuliere vereemgingen of door verschillende takken van dienst worden ge bezigd voor geneeskundig transport, niet de facto gerechtigd zijn het embleem der Conventie te voeren. Het zou echter wel goed zijn, wanneer de Regeeringen in vredestijd het recht dit teeken te voeren autoriseerden onder voorbehoud, dat de eigenaar van het vliegtuig m geval van oorlog het toestel ter beschikking van het egerbestuur stelde. Misschien ook zou men van deze ambulance vliegtuigen zekere officieele voorwaarden kunnen eischen met be- re king tot de installeering en de bemanning. 231

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 105