gevangenen, uit hoofde van ziekte of soortgelijke overweging. Dit ontwerp moet echter nog door de verantwoordelijke auto riteiten van elk land worden bestudeerd, zoodat het kan worden aangepast aan bijzondere bepalingen, die daaromtrent eventueel zouden kunnen bestaan. Maatregelen van zuiver organisatorischen aard, die moeten die nen om den terugkeer van gewonde en zieke krijgsgevangenen naar het vaderland te vergemakkelijken, zullen van te voren be studeerd moeten worden. Hetzelfde geldt voor wat betreft de organisatie van de gemengde medische commissies, aan welke de Conventie uitgebreide bevoegdheden toekent met betrekking tot de waardeering van den gezondheidstoestand der krijgsgevan genen, de instelling van hygiënische maatregelen, enz. in de ge vangenkampen, enz. Deze commissies moeten bestaan uit één medicus van het eigen en twee uit de neutrale landen. Uit het bovenstaande ziet men dus, dat beide verdragen ten nauwste met elkaar verbonden zijn en elkaar wederkeerig aan vullen. Na deze uiteenzetting van de maatregelen, die door den M. G. D. in verband met de voorschriften van de C. v. G. genomen dienen te worden, zal ik thans overgaan tot een korte bespereking van de algemeene grondbeginselen, die aan de organistaie van een Nationalen Geneeskundigen Dienst in geval van oorlog ten grond slag moeten liggen. Ik moet hier al dadelijk beginnen met op te merken, dat het zeer moeilijk is deze grondbeginselen tevoren reeds vast te stellen en wel door de onzekerheid met betrekking tot de strijdmiddelen, die in een toekomstigen oorlog bij voorkeur gebezigd zullen wor den. Bij benadering en gezien de proefnemingen, die verschillende belangrijke landen in de laatste jaren hebben genomen ter bescher ming van de burgerbevolking tegen mogelijke gasaanvallen, lijkt het mij niet gewaagd te beweren, dat de naaste oorlog zich onder dit aspect zal voordoen, alhoewel gedurende een zekeren tijd van de andere strijdmiddelen geen afstand gedaan zal kunnen worden. Bovendien verkeert men nog in onzekerheid omtrent de factoren, die een mogelijke uitbreiding der vijandelijkheden kunnen uit lokken, het terrein of de terreinen, waarop de strijd zich zal af spelen, enz. Tengevolge van het een en ander is niet alleen het opstellen van de reglementaire beginselen voor den M.G.D.-personeel moeilijk, doch ook het nemen van die maatregelen, die ten doel hebben de reserves te verzorgen, die overeenkomstig de uitgebreidheid en he vigheid der veldslagen gebruikt zullen moeten worden, al naar de behoeften, die zich in den loop van den veldtocht zullen of kunnen voordoen. Om nu zooveel mogelijk deze geneeskundige eventuali teiten te benaderen zal men na een nauwgezette studie en vooraf- 234

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 108