gaand onderzoek rekening dienen te houden met de financieele en economische mogelijkheden van het land, zijn strijdkracht (zonder die van den mogelijken vijand evenwel in deze te verwaarloozen) en met de terreinen, waar de worsteling zal moeten plaats hebben. Hierbij mag vooral niet uit het oog worden verloren, dat naast de strijdkracht als basis-element om den strijd te kunnen voorbereiden en volhouden de economische kracht van het land een belangriike rol speelt. De maatregelen, die reeds in vredestijd genomen dienen te wor den en die moeten leiden tot de organisatie van een Nationalen Geneeskundigen Dienst zullen vnl. gericht moeten zijn op de voor bereiding, de keuze en de indeeling van het geneeskundig en hulp personeel en de voorziening van het geneeskundig materiaal. Beschouwen we nu deze factoren: Het „militair arts" zijn eischt een voorbereiding, een ijver en een bijzondere geschiktheid, die streeft naar het specialiseeren van de taak, die men op zich heeft genomen. Ofschoon het medisch onderwijs van het allereerste en hoogste belang is moet tegelijker tijd alles, wat in betrekking tot de militaire taak staat nauwgezet worden bestudeerd. De belangrijke bijdrage, die door het reserve-personeel, alsook door het personeel van den civielen geneeskundigen dienst en van de vereenigingen tot hulpverleening wordt geleverd, moet tevoren worden ingedeeld en geregeld, waarbij de onderscheidene functies, die deze diensten in den oorlog zullen hebben te verrichten, in aan merking dienen genomen te worden. En opdat de M.G.D. zijn taak te velde beter en gemakkelijker zal kunnen vervullen, zal het aan tal specialisten, m.n. de hygiënisten en chirurgen, moeten worden uitgebreid, hetgeen zal bijdragen tot het weer spoedig in dienst stellen van de effectieve troepen, zoowel in vredes- als in oorlogs tijd. De organisatie van de geneeskundige formaties in de verschil lende onderdeelen, die geheel geregeld wordt naar de legerorgani- satie, vereischt in vredestijd een theoretisch-practische opleiding van het personeel, waarbij het medisch-tactisch onderricht niet verwaarloosd mag worden. De hoeveelheden materieel, die reglementair vastgesteld zijn, en de reserves, die ter aanvulling ervan moeten dienen, moeten reeds in vredestijd volledig aanwezig zijn, terwijl gedurende de mobili satie het materieel, dat niet voor onmiddellijk gebruik bestemd is, bewaard zal worden in bepaalde depots. De vereenigingen tot hulpbetoon en de civiele geneeskundige dienst zullen in geval van oorlog of dreiging daarvan direct in ver binding moeten staan met den M.G.D., zoodat het ten alle tijde mogelijk zal zijn van hun diensten gebruik te maken. De ervaringen uit den laatsten oorlog hebben de noodzakelijkheid aangetoond van een groote hoeveelheid medisch personeel en materieel. 235

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 109