den oorloghij geloofde toen nog aan de mogelijkheid, dat Frankrijk zijn belofte zou nakomen en hij was toen ook nog te jong en te avontuurlijk voor een veldheer, zoodat hij éérst besloot om prins KARL tegemoet te gaan naar de bergpassen, in plaats van hem in het sterke Prag rustig af te wachten (doch wat hij niet deed omdat hij vreesde dat de publieke opinie hem dan egoïsme zou kunnen verwijten)en ten slotte een derde plan, en wel het slechtst mogelijke, volgde, dat hem door den Fran- schen Maréchal de Belleisle werd ingefluisterd, en dat hem bijna tot den ondergang bracht„Marcheer naar het Zuiden, sluit daar de beide hoofdwegen naar Wien af en jaag ze daar den doods schrik op het lijf!" Den 17 September marcheerde hij naar het Zuiden af, terwijl in Prag een zwak garnizoen van 5000 man achterbleef, en 27 September bereikte hij Tabor op 100 km. zuid van Prag. De marsch was zeer vermoeiend geweest, door het zware terrein en door den voortdurenden harceleerstrijd met de duizenden Hongaarsche Pandoeren, die dezen strijd met veel energie en zonder scrupules voerden. Vier weken lang was FRIEDRICH's leger geheel van de buitenwereld afgesloten zoo dat hij geen enkel bericht uit de omliggende landen kreeg en hier wreekte zich grondig zijn verzuim om niet eerst die Pan- doerenplaag uit te roeien, alvorens den marsch naar het zuiden te vervolgen. Want wat was er intusschen met prins KARL's leger en de Franschen gebeurd Wel verre van hem den overgang over den Rijn te bemoeilijken, lieten zij hem in den helderen maannacht van 23 Aug. de rivier overtrekken, zonder hem een stroohalm in den weg te leggen 1). zoodat hij in snelle marschen naar Bohemen kon ontvlieden. En aldus werd FRIEDRICH's hulp aan LOUIS XV, toen deze gereed voor een inval in Engeland, plotseling in den rug werd bedreigd met een inval door den Elsasz, beloond door hem omgekeerd volkomen in den steek te laten en een gegeven belofte niet na te komen. Na 21 marschdagen kwam prins KARL aan de passen van het Bohemer Wald, als door een wonder aan vernietiging ontsnapt: „Nous voila quittes pour la peur FRIEDRICH die eindelijk bericht kreeg dat prins KARL ongehinderd in Bohemen was aangekomen, en dat bovendien 20000 Sachsers het Oostenrijksche leger kwamen versterken, slikte in tijdnood zijn uitingen van woede maar in, en trok noord- 136 b Reeds op 15 Aug. toen de symptonen betreffende 's lands gevaar verbe terden, was ook LOUIS' doodelijke ziekte door een fiks purgatief hersteld kort daarna kwam madame de Chateauroux weer in dienst, zij 't slechts voor één dag. Want den dag na haar terugkeer stierf zij aan een zwaren koorts aanval „tengevolge van de opwinding" zeiden de artsen „Koorts Vergif bedoel je", fluisterden booze tongen. Maar zal er niet altijd gelasterd worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 10