Hij dient verder grondig op de hoogte te komen van de voeding, kleeding en uitrusting van den militair en van de bijzondere eischen die in de tropen hieraan moeten worden gesteld. Daarnaast moet vooral ook zijn belangstelling uitgaan naar de nooden en de behoeften van den troep, niet alleen uit een licha- melijk-hygiënisch, doch ook uit een geestelijk-hygiënisch oogpunt. De officieren van gezondheid moeten de militairen leeren ken nen en begrijpen, zoowel in de lagere als in de hoogere rangen. De troepenofficier en de officier van gezondheid moeten eikaars vak en eikaars wijze van werken leeren begrijpen en waardeeren. De jongere officieren van gezondheid zullen in den regel spoe dig op een post worden geplaatst. Zij zullen dan ondervinden, dat zij bij een nauw contact met den troep waarvoor een re gelmatig deelnemen aan de patrouilles een conditio sine qua non kan worden genoemd door het medeleven met den militair en zijn gezin, een grooten moreelen invloed ten goede zullen kunnen uitoefenen. Een invloed, waarvan het belang op kleinere posten, die a.h.w. een kleine samenleving vormen waarin allen op elkaar zijn aangewezen, moeilijk te overschatten is en die hen in staat stelt de militairen (en hun gezinsleden) over veel moeilijkheden, die nu eenmaal aan het toch altijd eenigszins een tonige postenleven zijn verbonden, heen te helpen. Hier ligt een voornaam deel van de prophylactische taak van den officier van gezondheid. Alleen een ernstig streven in deze richting, waarbij deze in zichten steeds voor oogen worden gehouden, zal de officieren van gezondheid tot troepenartsen in den waren des woords kunnen ontwikkelen. Noodig is daarvoor vooral ook, dat de officieren van gezondheid zich behoorlijk van de Maleische taal leeren bedienen. Wij meenen, dat dit alles niet beter kan worden bijgebracht dan door een leven in en met den troep. Een kennis maken met den eigen militairen geest van het K. N. I. L., zooals Kap. Schilmöller zich voorstelt, dat bij de Ko loniale Reserve te Nijmegen zou kunnen plaats hebben, zal uiter aard ook niet beter en doeltreffender kunnen geschieden dan bij den troep in Indië zelf. In dit verband dient nog te worden opgemerkt, dat de beste grondslag voor de militaire vorming der officieren van gezond heid zou worden gelegd door hen reeds vroegtijdig in het mi litaire leven te brengen en hen daarbij kennis te doen maken met het lagere militaire milieu, waarbij zij de eerste beginselen van het militaire leven van nabij leeren kennen. Het is dan ook zeer zeker te betreuren, dat de Hollandsche voorschriften be treffende de militieplicht dusdanig zijn, dat de medische studenten, die eene verbintenis aangaan als beroepsofficier van gezondheid van het K. N. I. L. van de vervulling van hun militieplicht worden 238

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 112