Behalve dat men in een hemd niet zoo overmatig zal transpiree- ren als in de thans bestaande groene jas, zal het bij afkoeling lang niet het onaangename plakkerige, verkillende gevoel geven. Een hemd is te velde gemakkelijker uit te wasschen en droogt sneller dan een jas, kan als het moet ongestreken worden gedragen in tegenstelling met een jas en neemt tenslotte in de bepakking slechts de ruimte in van het tegenwoordige tricothemd, even zoo vele factoren, die den militair, schoone en droge kleeren waarbor gen in tegenstelling met nu. Ik koos voor de nadere beschouwing van het artikel des heeren de Groot, opzettelijk een iets gewijzigden titel om gelegenheid te hebben, ook de overige kleeding te bespreken, trouwens dr. de Groot roert de witte en blauwe kleeding ook aan. a. De witte uniform. ad. hygiëne. Deze uniform voldoet evenmin aan hygiënische eischen. In welke omstandigheden ook. In dienst, buiten dienst, zittende of in be weging, blijft de gesloten, staande kraag, met het in het K.N.I.L. zoo befaamde boordje een kwelling, voor velen een obsessie. Er zijn er inderdaad, die zonder bezwaar, dit „prinsnitz" om hun hals kunnen velen. Ik herhaal echter dat voor de meesten de witte uniform een ver van aangename tropenkleeding is. ad. behaagzucht en ijdelheid. De z.g. „drill" heeft althans als stof voor pantalons afgedaan. Men verkiest soepele stoffen als gabardine, palmbeach, flanel, e.d. die minder kreuken. De pantalon van het zoo juist als een plank gestreken witte uni form is als men even heeft gezeten en weer opstaat gelijk aan een slecht gestopte worst. De witte uniform is niet vlot. ad. doelmatigheid. Ie. de uniform is te besmettelijk, vooral voor hen, die niet over een auto beschikkende, zich te voet, per rijwiel of in een niet al te propere demmo naar hun dienst moeten verplaatsen. Men kan zich bij regen alleen van boven met, een mantel bescher men. Een bemodderde of nat geregende witte broek is een armoedig, den spotlust opwekkend gezicht. Dat zijn een paar bemodderde laarzen van een groene uniform niet. Trouwens bij verplaatsing niet te vermijden kleine vlekjes, spatjes een weinig asch van sigaret of sigaar zijn op een overigens smette- 241

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 115