loos uniform weer zoovele conflicten met den eisch van behaag zucht en ijdelheid. 2e. Zoolang voor velen de behoefte bestaat, om wanneer men zich op zijn bureau alleen weet, eens „lekker zijn kraag open te zetten", kan men niet spreken dat deze uniform aan den eisch van doelmatigheid voldoet. 3e. Het meenemen van slechts enkele witte uniformen op reis met daarbij behoorende hoofddeksels doet de bagage onevenredig met de behoefte er aan toenemen. b. De blauwe of zwarte uniform. Wanneer aan deze uniform traditie verbonden was, zou ik de laatste zijn om critiek te willen geven. Gezien de vele veranderin gen die ze heeft ondergaan, kan echter hiervan geen sprake zijn. IVlen kan de blauwe uniform beoordeelen, behalve naar de hier- voren aangelegde maatstaf ook als volgt: A. Voor den troep, als paradetenue. 1. ad. hygiënische eischen is commentaar overbodig. 2. Uit oogpunt van behaagzucht enz. Naar mijn smaak, die ik echter meer, ook door burgers, heb hooren deelen, geeft de troep in groot tenue niet den indruk van één geheel. Hoewel de eisch van differentiatie niet uit het oog mag worden ver loren, steken de officieren te veel af. Het geheel is niet martiaal en doet aan militaire prestatie afbreuk; een wapenschouwing 2) doet daarom krijgshaftiger aan. Voorts is het een dwaas gezicht dat de marcheerenden tot halverwege de onderbeenen vol met allerlei graszaadjes, komen te zitten. 3. Doelmatigheid behoeft i.v.m. voorgaande geen nadere toe lichting. B. Voor den enkeling, mindere. 1. Hygiëne als A. 2. Behaagzucht enz. onvoldoende. 3. Doelmatigheid onvoldoende. C. Voor den enkeling, officier. 1. Hygiëne als A. 2. Behaagzucht enz. De zwarte uniform voor den officier (On derluitenant en Adjudant onderofficier) is fraai en maakt vooral in Holland een goeden indruk, al past de specifieke geparadeerd. W°rdt in H°lland te§™ordig altijd in veldtenue 242

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 116