249 Daarom is handhaving van orde en rust, welke immers juist beoogt verze kering van den normalen gang van zaken ook in het economische leven bij uitstek taak van het beroepsleger. Militie en landstorm worden daartoe in laatste instantie geroepen. Zij vinden hun plaats veeleer in die formaties welke meer in het bijzonder een taak te vervullen hebben bij de zorg voor de uitwendige veiligheid, de handhaving van de onzijdigheid in conflicten tusschen andere mogendheden al zal, indien noodig, niet worden ge schroomd hen ook voor andere doeleinden in te zetten. Zij dienen met ijver ernst en opgewektheid. Het voor de hand liggend besef dat op de strijdbaren ginds tot den laatsten man toe een beroep mogelijk moet zijn, draagt daartoe het zijne bij. Toen zij, niet lang geleden, in critieken tijd, zich hadden gereed te stellen, de wapens omgegord, toonden zij zich besloten zich tot het uiterste te geven, in grimmige vastberadenheid, zooals een goed soldaat betaamt Zoo zien wij dan het Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger, als een wel- geordend, uitgebalanceerd geheel. Als een organisatie, waarin Nederlanders en Inheemschen op gelukkige wijze zijn vereenigd. Innerlijk sterk door de w^ van vorming, welke waarborgt, voor den duur van de gansche loopbaan van Officieren en Kader, aansluiting en aanpassing aan en begrip voor land en volk. Sterk voorts door de TUCHT. Gesterkt zoovele malen door Koninklijke blijken van medeleven. Gesterkt heid wederom door de hooge eer van Uwer Majesteits aanwezig- Gaaf en hecht gebouw, rustend op stevige zuilen die willen worden ontzien Stut en steun van de Regeering, machtig instrument in vastberaden hand Trouwe wacht aan verre stranden voor het GROOTER NEDERLAND Koninklijk van naam maar ook van optreden. Vei volgens sprak minister-president dr. H. Colijn. Dezen avond noemde hij versterking van de nationale gedachte met aandacht op het Koninkrijk der Nederlanden, dat zich geografisch uitstrekt over vier der vijf werelddeelen En zijn 14 Indische legerjaren, waarvan 11 te velde, zijn de beste jaren van zijn leven geweest, 't Is een verblijdend verschijnsel dat de geest der jongeren m de laatste jaren gewijzigd is en zich demonstreert zooals thans het geval is. Deze geest doet, te midden van heel veel donkerheid, de toekomst met ver trouwen tegemoet zien. (Applaus.) Het leger in Indië vordert de belangstelling, welke er dezen avond aan was gewijd. Geen volk, met uitzondering wellicht van het Engelsche, heeft zoo gedurende zijn geheele bestaan, zoo zijn offer vaardigheid voor vaderland en vorstenhuis behoeven te toonen. Sinds 1816 heeft het met slechts enkele tusschenpoozen, vrijwel voortdurend actief moeten optreden. Een geheele reeks jaartallen bewees het. Het vorig jaar is 't in on bruik geraakte Koninklijke praedicaat in eere hersteld (appl.), het gedrag jan™Ue?;r 1S ,intusschen altiJd koninklijk gebleven (appl.), getuige de met de IVi. W. O. gedecoreerde militairen en vaandels. De verhezen zijn zwaar, de veroveringen moeilijk geweest van dit leger dat merkwaardige figuren heeft gekend, als v.d. Heyden, koning Eenoog' Vermeulen Krieger, een der grootste figuren; Toontje Poland, nog een legendarische figuur, v. Heutsz, groot krijgsman en groot als staatsman. Koninklijk waren vooral de persoonlijke gedragingen van de velen die de aandacht trokken, maar de duizenden, wier namen niet bekend geworden zijn hebben zich eveneens koninklijk gedragen in het gevecht. Hen gedacht hij door te wijzen op 't voorbeeld van den Javaanschen soldaat, die, gewond, ter aarde liggende, het commando overnam toen zijn sergeant en korporaal waren gesneuveld. Die geest heeft het Indische leger in staat gesteld om te volbrengen wat 't volbracht heeft. Koninklijk heeft het Ind. leger ontberingen gedragen en het dulden van zeer moeilijke omstandigheden. Zeer bizonder is steeds geweest de verhouding

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 123