250 tusschen de officieren, de onderofficieren en de manschappen. Geen on derscheid in lot; dat was een der krachten mede waardoor het leger de taak heeft kunnen vervullen, die het heeft vervuld, wat de diepste bewondering waard is. Het Ind. leger heeft den weg gebaand tot het van alle kanten geprezen administratieve beheer. Zoo is de welvaart mogelijk gemaakt, welke Indië tot kort geleden genoot. Twee dingen zal 't Ind. leger steeds in het oog houden: dat zijn zinspreuk moet blijven luiden: Ik dien en dat naast die zinspreuk de ander zal worden gehoord: Je maintiendrai Het eerste deel werd besloten door een vertooning van het bekende Indische Bivak, door de Kol. Reserve ze sloeg sterk in en toen de brigade, die Woensdag naar Indië vertrekt, in het gelid geschaard, de karabijn presenteerde, klonk haar luid applaus tegen en een Leve het Indische leger Na de pauze sprak de alg. voorzitter yan het N.J.V., mr. W. d e Vries. De Rijkseenheid. Hij zette uiteen het doel van het N. J. V. en hoe onze natie meer dan eenig ander volk krachtens heden en verleden geroepen is bij den opbouw van de internationale samenleving een belangrijke rol te spelen en zich te lang onthouden heeft die taak op de schouders te nemen. Te veel heeft het zich blind gestaard op het werk, dat in Genève geschiedt. De internationale bedeeling is Nederland toevertrouwd voor zijn Indië. Geen verbreking der Rijkseenheid, maar versterking van de banden tusschen de verschillende volken en stammen die onder Ned. gezag samenleven. (Appl.) Verwerpelijk acht het N. J. V. het streven van hen die Indië los van Holland nu of later eischen. (Appl.) Nederland en Indië onverbrekelijk verbonden in loyale, oprechte samenwerking. (Appl.) De Rijkseenheid gedachte moet steeds weer gehamerd worden in de hoofden onzer volksgenooten. Scherp keurde hij het optreden van Europeesche jongeren in Semarang tegen inlanders af, dat een smet werpt op de Nederlandsche jongeren. Een grootsche taak is den jongeren opgelegd, verdere opbouw van het thans mechanisch Rijksverband. Eén leider zal ons regeeren, Oranje. (Daverend applaus). Eén weermacht zal ons beschermen tegen de gevaren van binnen en buiten, Hr. Ms. leger en vloot. Eén Rijk zullen we allen bewonen, Hr. Ms. Koninkrijk Nederland, bestaande uit Nederland in Europa, Azië en Amerika. Hier kan wat grootsch verricht worden. De taak het Ind. leger. Kapitein A. Struyvenberg, van den Gen. Staf van het K.N.I.L., de laatste spreker, noemde het een groot voorrecht op dezen Indischen legeravond het woord te mogen voeren. In de eerste plaats, omdat het den Indischen officieren zoo zelden gegeven is voor een Nederlandsch publiek iets te mogen vertellen over het leger dat daarginds, in de verre tropische gewesten, de belangen van het vaderland behartigt, terwijl toch zoowel de roemrijke historie van dat leger als de belangrijke taak, die het in Indië te vervullen heeft, waard zijn om in ruimen kring bekend te worden. In de tweede plaats omdat, hoezeer ook de belangstelling in Nederland voor onze koloniën groeiende is, ik niettemin de overtuiging heb, dat het Indische leger in het moederland nog onvoldoende bekendheid geniet. Ons Indisch leger neemt als koloniaal leger een bizondere positie in, die oorzaak is, dat dat leger een geheel andere taak heeft en aan geheel andere eischen moet voldoen als een leger, zooals we ons dat in Europa voorstellen. Een koloniaal leger vindt de hoofdreden van zijn bestaan juist niet in de oorlogstaak, in het afweren van aanslagen van buiten, maar dat in vre destijd zijn voornaamste functie heeft te vervullen n.l. het verzekeren van de ongestoorde ontwikkeling van het koloniaal gebied door het handhaven van orde en rust en door met kracht op te treden tegen eiken binnenland- schen aanslag op het gezag.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 124