Ook Rusland mobiliseerde, al was de toekomstige tegenstander nog niet bekend. Oostenrijk en Sachsen besloten nu om vereenigd Silezië te her overen en daartoe in één groep van Königsgratz over Landeshut Silezië binnen te vallen. Eerst einde Mei begon de uitvoering, en 29 Mei waren beide legers vereenigd in Landeshut, te zamen 70000 man sterk. Den 3 Juni daalden de verbondenen naar de vlak te af, en maakte hun leger om Hohenfriedeberg als draaipunt een zwenking naar rechts naar den vijand, die in een legerplaats bij Schweidnitz werd verondersteld, (afstand 15 km) In den avond legerden de verbondenen in 2 groepen N. van Hohenfriedeberg, de Oostenrijkers rechts, met hun cavalerie schuins rechts voor, de Sachers 2 km. links voorwaarts het ge heel in een sterk concave cirkelvorm, front oost. Een afzonder lijke voorhoede onder generaal von Schlichting sterk 18 grena diercompagnieën en 1100 Ulanen werd op den noordvleugel nog 3 km. meer oostwaarts geschoven, en greep dus nog verder noord-om. FRIEDRICH had een voorhoede onder Du Moulin in voeling met Von Schlichting, terwijl de hoofdmacht in den nacht werd verplaatst naar het terrein rondom het middelpunt van den cirkel, die onder FRIEDRICH's spiedend oog door de Oostenrijkers was ingenomen. In deze opstelling, die op 4 Juni te 2.00 was bezet, werd niet gelegerd, doch met het geweer in den arm gerust. En vóór het aanbreken van den dag werd in 2 colonnes in onge veer westelijke richting afgemarcheerd dus gericht op de schei dingslijn tusschen Oostenrijkers en Sachsers. Het plan was nu om met de rechtercolonne op te marcheeren en de Sachers in NW. richting terug te werpen, terwijl de linkercolonne, op den linkervleugel gedekt door de cavalerie de Oostenrijkers daarna zou omvatten en in ZW. richting terugwerpen. Schlieffen, Viertelj. Hefte, oordeelde over de operatiemogelijkheden aan Oostenr. zijde als volgt: „Für einen konzentrischen Vormarsch von „allen Seiten, für eine Vernichtungsschlacht haben die Dinge selten „besser gelegen, wie hier für die Verbündeten. Die Gunst der Lage „wurde indes nicht benutzt, allseitig nicht vongegangen, sondem all- „seitig stehen geblieben." FRIEDRICH's operatieplan kan dan ook alleen aanvaard worden als men aanneemt, dat hij de waarde van zichzelf en van zijn troepen in het veld oneindig veel hooger aansloeg dan die van zijn tegenstan ders; en die appreciatie is juist gebleken. Carlyle, Vol. VII, p. 108: „FRIEDRICH always got to know his man, „after fighting him a month or two and took liberties with him, or „did not take, accordingly. And, for most part, not quite always, „as one signal exception will showhe does it with perfect accuracy; „and often with vital profit to his measures. „If the Austrian eooking- „tents are a-smoke before eight in the morning", notes he, „you may „calculate, in such case, the Austrians will march that day." With a „surprising vividness of eye and mind (beautiful to rival, if one could), „he watches the signs of the times, of the hours and the days and 138

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 12