25 7 wat Japan betreft, enkele begrootingscijfers voor het komende jaar worden genoemd. In het artikel „Misdrijven waardoor de militair zich aan de vervulling van dienstverplichtingen onttrekt" bespreekt Kapitein A. J. Tieleman de belang rijke wijziging, welke in de voorschriften voor de afdoening van zg. afwe zigheidsdelicten is gekomen door de invoering van het W. v. M. S. en het W. K. Een bewerking van een in de Asiatic Review verschenen artikel „The situ ation of Manchuria" wordt door v. H. gegeven onder den titel „Japan en Mantsjoerije". Gep. majoor tit. J. H. E. van der Wal geeft een interessant overzicht van het optreden van de colonne Bijlevelt in Aug. 1894, bewerkt naar een op Lombok bijgehouden journaal en doet dit overzicht volgen door eenige be langwekkende beschouwingen. In het artikel „Nogmaals de gevechtsopleiding van het Leger" illustreert Kapitein Giebel met eenige eenvoudige voorbeelden de beginselen, welke in zijn in het October-nummer voorkomende gelijknamige artikel zijn neerge legd. L. J. M. Koremans waarschuwt in „De Stem van een Gepensionneerde" tegen de aanslagen welke door den Hollandsche zakenman worden gepleegd op de beurs van den pas in Nederland gearriveerden gepensionneerde en geeft enkele raadgevingen voor wat betreft aanschaffen van kleeding, meubilair enz. Het nummer besluit met Mededeelingen van het Hoofdbestuur, Afdeelings- verslagen en de gebruikelijke rubrieken „Veranderingen" en Uit Pers en Periodiek". v. V. 14. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Gasdienst. Mavors, October 1934Collectieve gasbescherming in bestaande gebouwen met geïmproviseerde hulpmiddelen, door Th. A. J. van Erp. Schr. beantwoordt de vraag „Hoe kan en moet de burgerij zich (met behulp van eenvoudige hulpmiddelen) voorzien van een gasdichte schuilplaats in haar woning Wij ontleenen hieraan het volgende. Bij de keuze van de ruimte, welke zal worden ingericht als gasschuilplaats, moet men zich er in de eerste plaats rekenschap van geven, dat deze z.g. gasschuilplaats niet het uitsluitend doel mag hebben bescherming tegen strijd gassen te verleenen, maar dat die ruimte bovendien ook zoo goed mogelijk moet beschermen tegen het binnendringen van scherven, omdat namelijk de gasbommen of gasprojectielen naast een hoeveelheid strijdgas een groot aantal scherven produceeren, één scherf de gasdichte afsluiting kan vernielen en ten slotte het inrichten van 2 schuilplaatsen (n.l. één scherfvrij en één gasvrij onderkomen) zeer oneconomisch is. stdd°r Wat betreft de ligging> moeten de volgende voorwaarden worden ge- a. Keuze van het vertrek op een zoo laag mogelijke verdieping, b. het vertrek moet zoo min mogelijk buitenmuren tot wand hebben, c. voor het geval dat een der wanden niet anders dan een buitenmuur kan zijn, moet het vertrek zoodanig worden gekozen dat die muur aan de van den wind afgekeerde zijde ligt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 131