258 T.a.v. de constructie vermeldt Schr. a. de constructie van vloer, wanden en zoldering moet zoo stevig mogelijk zijn. b. de ruimte welke voor schuilplaats wordt bestemd moet een zoo gering mogelijk aantal openingen bezitten. Ter beoordeeling van het gasdicht zijn van de verschillende materialen, waaruit wanden, vloer enz. kunnen bestaan, geldthouten wanden voldoen zeer matig, steenen wanden goed, betonnen en glazen wanden zeer goed en ijzeren wanden of zeer goed óf zeer slecht. Dit laatste hangt n.l. af van de wijze waarop de samenstellende deelen aan elkaar zijn bevestigd (geklon ken, gelascht, over elkaar geschoven e.d.). Een wand van gegolfd plaatijzer is volkomen onbruikbaar. Houten vloeren voldoen bij gelijkvloersche verdiepingen goed, indien de ventilatieopeningen onder de vloer worden dichtgemaakt. Bij hoogere verdiepingen hangt het af van de gesteldheid van de zoldering van de er onder gelegen ruimten. Betonnen, steenen en parketvloeren voldoen zeer goed. Pannen op een onbeschoten dak zijn als gasdichte afsluiting onbruikbaar, een zoldering bestaande uit pannen op een beschoten dak is goed gasdicht te maken, een rieten dak op een onbeschoten kap voldoet goed, een rieten dak op beschoten dak zeer goed, platte zinken daken bij juiste constructie zeer goed, betonnen dak zeer goed en gepleisterde zolderingen voldoende. Voor wat betreft de afmetingen vermeldt Schr., dat de verticale afmeting van het vertrek zoo gering mogelijk moet zijn met het oog op de z.g. natuur lijke ventilatie, dat de kubieke inhoud van het vertrek moet worden gekozen in verband met het aantal personen, dat in de schuilplaats moet kunnen verblijven. Om dit laatste te berekenen kan men gebruik maken van het gegeven dat 1 persoon voldoende heeft aan 1 m3. lucht per uur. Om dus gedurende 3 a 4 uur in een schuilplaats te kunnen verblijven zal het aan beveling verdienen een vertrek van zoodanige afmetingen te kiezen, dat per persoon 3 a 4 m3. lucht ter beschikking staat. In een volgend artikel zal worden behandeld de wijze waarop een naar aanleiding van vorenstaande eischen gekozen vertrek gasdicht afgesloten kan worden met behulp van eenvoudige ter plaatse verkrijgbare hulp middelen. Luchtbescherming. De Militaire Spectator, Nov. 1934. De luchtbeschermingsdemonstratie te Nijmegen. Kapitein J. H. van Riesen geeft in bovengenoemd artikel een overzicht van de uitnemend geslaagde luchtbeschermingsdemonstratie te Nijmegen. Bijzondere vermelding verdienen de proeven, welke ter bescherming tegen brandbommen werden genomen en waarbij de volgende gevolgtrekkingen konden worden gemaakt 1) De best uitgeruste brandweer is machteloos bij een luchtbombardement met brandbommen, indien niet de geheele bevolking in eigen huis en ten bate van het eigen gezin medewerkt. 2) Deze medewerking bestaat uit het nemen van eenvoudige bescher mingsmaatregelen a) eenige huisbewoners moeten op zolder als brandwacht fungeeren, terwijl de andere in de schuilplaatsen zijn b) zoolang geen voldoende gegevens van de verschillende preparaten, welke het hout brandvrij maken, ten dienste staan, moet de vloer van den zolder met een laag zand van minstens 10 cm worden bedekt

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 132