De voorhoede van Von Schlichting trok op het zien van de opmarcheerende Pruisische hoofdmacht al vast terug, en werd nu door de voorhoede van Du Moulin aangevallen. De Pruisische cavalerie van den rechtervleugel wierp de Sachsische terug, en in één enkele linie, gesteund door een cavaleriebedreiging in den rug, werden de Sachsers aangegrepen en teruggeworpen, zoo dat reeds te 7.00, toen prins KARL nog aan 't ontbijt zat, de linkervleugel der verbondenen was teruggeslagen. De 45 Pruisische eskadrons van den linkervleugel wierpen nu de 60 Oostenrijksche terug, waarna de linker Pruisische colonne in één linie opmarcheerde tegenover de Oostenrijkers: de 16 batns van de tweede linie, te zamen met de 2 regimenten van den rechter vleugel omvatten geheel den Oostenrijkschen linkervleugel, terwijl in front de 18 batns van de eerste linie het vijandelijke front aan grepen, dat stand hield. De bedenkelijke hiaten in het ijle Pruisi sche front werden zoo goed mogelijk door cavalerie opgevuld, en het gevolg was dat ten slotte de Oostenrijkers voor de dubbele omvatting terugweken, waarop een cavalerieaanval van 10 eska drons midden uit het Pruisische front een schitterende overwinning verzekerde. De Pruisen verloren 4700 man, de Verbondenen niet minder dan 13600 man, 66 vuurmonden en 91 vaandels. In den Slag bij Hohenfriedeberg was vooral nieuw, dat niet de schuine slagorde de beslissing bracht (waarbij dus de vijand samendrong naar den vooruitstekenden aanvalsvleugel, om daarna door de later komende „aile refusée" te worden omvat en gesla gen; een procédé, dat alleen mogelijk was als de vijand er in geliefde te loopen, zooals bij Mollwitz en Chotusitz), maar dat van huis uit de omvatting werd ingeleid en om de daarvoor noo- dige troepen te krijgen de tweede linie van de gebruikelijke slagorde werd gebezigd. ,,Diese Sache ist die beste, die ich gesehen habe und die Armee „sich sürpassieret hat", oordeelde FRIEDRICH; die intusschen ten onrechte meende den vijand vernietigd te hebben en daarom de achtervolging achterwege liet. Prins KARL kwam nu met de rest van zijn leger ongehinderd door de passen van het Riesen- gebirge en bezette een sterke stelling bij Königsgratz. En steeds weder trachtte FRIEDRICH met bemiddeling van Engeland tot vrede te komen; maar op MARIA THERESIA's haat was nog geen vat te krijgen. Het bleef nu voorloopig bij manoeuvreeren, omdat geen van beide tegenstanders de kracht had om aan te vallen: FRIEDRICH's leger werd steeds zwakker, omdat hij het leger van den ouden Dessauer bij Halle wilde versterken, terwijl zijn krijgskas nagenoeg ledig was; prins KARL raakte weliswaar het Sachsische contin- 139 „the places; and prophesies from them; reads men and their proce dures, as if they were mere handwriting, not too cramp for him."

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 13